مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  13 مهر 1401

دکتر هاشمی گلپایگانی در نامه ای به رئیس جمهور،خواستار بازنگری اساسی در جذب و گزینش معلمان به خصوص دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ دکترسید محمد صالح هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در نامه ای به رئیس جمهور، جذب و گزینش 25 هزار دانشجو معلم توسط آموزش و پرورش در فرصتی محدود را در تضاد با فلسفه وجودی دانشگاه فرهنگیان، اصل تعلیم و تربیت، تاکیدهای مقام معظم رهبری و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش عنوان کرد و خواستار بازنگری اساسی در جذب و گزینش معلمان به خصوص دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان شد.

در نامه دکتر سیدمحمد صالح هاشمی گلپایگانی خطاب به آیت الله رئیسی آمده است:
«خدمت آیت الله سیدابراهیم رئیسی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم

همان گونه که مستحضرید، در هرکشوری جایگاه انسان ساز و اهمیت کار معلمان بر کسی پوشیده نیست و معلم عهده دار پرورش نسل آینده است.

نسلی که باید دارای هویت ایرانی- اسلامی، اعتقادات محکم و عمیق، اعتماد به نفس، خودساخته، هوشیار در برابر تمدن‌های منسوخ شده شرق و غرب، دانشمند و کارآمد باشد تا بتواند آن تمدن عظیم را شکل دهد.

در جمهوری اسلامی، دانشگاه فرهنگیان محوری ترین نقش را در این رسالت مهم برعهده دارد. در اساسنامه این دانشگاه، تعلیم و تربیت دانشجو معلمان و مدیران و کارشناسانی با شایستگی‌های اخلاقی، ‌اعتقادی، انقلابی، تخصصی و حرفه‌ای و مسلط بر مبانی و شیوه‌های تربیت اسلامی، در طراز جمهوری اسلامی ایران مورد تاکید قرار گرفته است.

با این توصیف های بی بدیل متأسفانه در پذیرش دانشجویان و معلمان آینده کشور در دانشگاه راهبردی فرهنگیان به دلیل ضعف ساختار، کمبود معلم و فشارهای سیاسی، در مدت بسیار کوتاهی حدود ۲۵ هزار نفر دانشجو معلم انتخاب و به ساختار وارد می شوند و به همین خاطر در بسیاری از واحدها جذب و گزینش بی اثر و حتی صددرصدی داوطلبان صورت خواهدگرفت.
یعنی فردی که می خواهد سی سال بر ذهن و روح و روان فرزندانمان تاثیرگذار باشد به بهانه کمبود فرصت بدون اعمال ضوابط جدی، پذیرش می شود.
این نحوه جذب و گزینش قطعا با فلسفه وجودی دانشگاه فرهنگیان، اصل تعلیم و تربیت، تاکیدهای مقام معظم رهبری، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و اساسنامه دانشگاه در تضاد و تعارض است.

«اتخاذ سیاست‌های مناسب برای ارتقای شیوه‌های جذب، تربیت و نگهداشت معلمان در آموزش و پرورش» از راهبردهای کلان سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش است و انتخاب معلم مسئله کوچک و کم اهمیتی نیست که باری به هرجهت حدود 25 هزار نفر با عجله و بدون اعتنا به تحقق ضوابط، سر کلاس فرستاده شوند. باید این قشر از بین بهترین ها و برترین های جامعه و معتقدان واقعی به اصول و ارزش های دینی و مبانی والای انقلاب اسلامی انتخاب شوند.

رهبر حکیم انقلاب در دانشگاه فرهنگیان، از عرصه تربیت نیروی انسانی والا، با همت و رشید و شجاع به دلیل آنکه عده ای دقیقا می خواهند عکس آن تحقق پیدا بکند، به جنگ تعبیر می کنند، آیا با این نحوه جذب دانشجو معلم و معلم عملا در این نبرد همه جانبه یک پیش باخته نیستیم؟!

ما از کم کاری دولت قبل در زمینه جذب معلمان و مشکلات و کمبودهای آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان خسران فراوانی دیده ایم ولی نباید این دولت در همان مسیری که دولت قبل ریل گذاری کرده، ادامه مسیر بدهد.
این عرصه جای عذرتراشی و احاله دادن مشکلات به دولت قبل نیست؛ نباید سرمایه اجتماعی حاصل از یک نسل در بی تدبیری چگونگی پذیرش معلمان دانشگاه فرهنگیان تضییع شود.

اگر امروز مسائلی چون عفاف و حجاب با مشکل جدی مواجه شده سهم به سزای آن به خاطر بی توجهی به فرآیند آموزش و پرورش به خصوص جذب معلمانی است که در این تهاجم فرهنگی توانایی فرهنگ سازی را برای دانش آموزان ما نداشته اند به همین خاطر استخدام معلمان شایسته، مسئله زیربنایی در پیشگیری از بروز و ظهور ناهنجاری های فرهنگی و اخلاقی است.
به مصداق امر به معروف و نهی از منکر و در جهت تحقق عدالت آموزشی از حضرت‌عالی که به حمدالله فرد دغدغه مندی در این حوزه هستید انتظار می رود:
1- در نحوه جذب و گزینش معلمان به خصوص دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان بازنگری اساسی صورت گرفته و فرآیند جذب دانشجو معلمان به صورت نیمه متمرکز، جدی گرفته شود و به راهبرد کلان سند تحول بنیادین آموزش و پرورش یعنی« اتخاذ تدابیر مناسب جهت جذب، تربیت و بکارگیری نیروی انسانی شایسته و متعهد و عامل به رعایت حیا، عفاف و پوشش مناسب» دقیقا عمل شود.
۲- برای انتخاب معلم مطلوب با توجه به تراکم دانش آموختگان و دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد، می توان بهترین های سایر دانشگاه ها را برای ورود به دانشگاه فرهنگیان گلچین کرد و رتبه پذیرش دانشجو معلم را به مقطع دکتری و کارشناسی ارشد ارتقاء داد و حداقل اینکه برترین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی دانشگاه های دیگر را جذب دانشگاه فرهنگیان کرد.»