( Bahrololoom News ( News Site: Cultural and Social

۶ مطلب در خرداد ۱۴۰۲ ثبت شده است

امام جمعه بروجرد گفت: حفظ همه جانبه محیط زیست یک وظیفه همگانی است و این مهم باید در تمام امورات روزانه مورد توجه قرار گیرد.

مریم خاکی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 17خرداد 1402

حجت الاسلام سید علی حسینی سه شنبه در دیدار کارکنان محیط زیست بروجرد که به مناسبت هفته محیط زیست در دفتر امام جمعه برگزار شد، افزود: محیط زیست متعلق به آیندگان است و باید از تخریب و یا استفاده بیش از اندازه آن خودداری کنیم.
وی اظهار کرد: تخریب محیط زیست یک عمل غیر اخلاقی و انسانی است و همگان وظیفه دارند تا محیط زیست را سالم نگه دارند.

امام جمعه بروجرد گفت: بالا بردن آگاهی مردم با ارائه آموزش‌های ساده می‌تواند در حفظ محیط زیست موثر باشد.

حجت الاسلام حسینی افزود: ارائه آموزش برای حفظ محیط زیست باید از دوران کودکی در دبستان آغاز و در دانشگاه‌ها نیز ادامه یابد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد بیان کرد: محیط زیست جهان شمول شده برای توسعه پایدار و حفظ محیط زیست نیاز به همدلی و همفکری همه جانبه است.

اصغر بلکی‌وند افزود: شعار امسال هفته محیط زیست نه به پلاستیک است، زیرا پلاستیک سال‌ها تجزیه نمی‌شود و رها کردن آنها در محیط زیست و طبیعت جبران پذیر نیست.

وی اظهار کرد: در هفته محیط زیست تلاش می‌کنیم با ارائه آموزش‌های مختلف مردم را به حفظ محیط زیست آگاه کنیم.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد گفت: در هفته محیط زیست کیسه‌های پارچه‌ای در اختیار برخی از نانوایی‌ها سطح شهر بروجرد قرار داده شده تا آنان را در اختیار مردم قرار دهند و استفاده از کیسه‌های پلاستیکی کاهش یابد.

بلکی‌وند افزود: در هفته محیط زیست برنامه متنوعی با همکاری شهرداری و دیگر دستگاه‌های اجرایی برای آگاهی سازی مردم در حفاظت محیط زیست برگزار خواهد شد.

وی یادآور شد: برگزاری همایش ریز گردها با همکاری شهرداری و همچنین پاکسازی و جمع آوری زباله‌ها از منطقه تالاب بیشه دالان با همکاری گروه‌های دوستدار محیط زیست اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از ۱۶ تا ۲۲ خرداد ماه هفته محیط زیست می باشد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد گفت: امر به معروف و نهی از منکر برای حفظ محیط زیست ضروری است، زیرا همه ما نسبت به نسل آینده مسوولیت داریم.

مجیدرضا نوروزی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 17خرداد 1402

یاسر امیرسرداری روز چهارشنبه در همایش ریزگردها، عوامل و روش‌های کاهش اثرات آن بر جامعه که به مناسبت هفته محیط زیست در سالن اجتماعات شهرداری بروجرد برگزار شد، افزود: ریز گردها عوامل مختلفی دارد که برخی از این منابع در کشورهای همسایه به وجود آمده ولی در سال‌های اخیر عوامل مصنوعی که انسان در آن دخالت دارد مطرح شده است.
وی اظهار کرد: برای کنترل ریزگردها، قبل و بعد از وقوع باید اقداماتی انجام داد که نیاز به آموزش دارد.
معاون عمرانی فرمانداری بروجرد بیان کرد: محیط زیست متعلق به همه انسان ها است همه مردم باید حافظ محیط زیست باشند، رمز ماندگاری این مهم حفاظت همه جانبه است.
امیر سرداری افزود: اگر قرار است محیط زیست بقا داشته باشد باید با عقلانیت محیط زیست را برای نسل‌های آینده حفظ کنیم.

ریزگردها عامل بسیاری از بیماری‌ها هستند
رییس مرکز بهداشت و درمان بروجرد گفت: زنجیره پیوسته ای میان انسان‌ها، گیاهان و حیوانات وجود دارد.
شهرام ممدوحی افزود: ریزگردها می‌تواند انواع بیماریهای عفونی را در انسان ایجاد کند.
وی اظهار کرد: ریزگردها سیستم ایمنی بدن را مختل و بیماری ایجاد می کند، آنها مهمانان ناخوانده ای هستند که جای خود را در آسمان بیشتر شهرها و روستاها باز کرده و بیماری‌های مختلفی ایجاد می‌کند.
رییس مرکز بهداشت بروجرد گفت: ریزگردها برای سلامتی اطفال و سالمندان و کسانی که بیماری‌های قلبی و عروقی و ریوی دارند خطرناک است.

لازمه زندگی پایدار حفظ محیط زیست است
معاون جهاد کشاورزی بروجرد گفت: لازمه زندگی پایدار حفظ محیط زیست است، مسائل زیستی و انسانی از مهمترین نکات برای حفظ محیط زیست است.
محمد میراحمدی افزود: فقر پوشش گیاهی نقش مهمی در انتشار ریزگردها دارد، برخی کشاورزان با آتش زدن باقی مانده مزارع کشاورزی باعث آلودگی هوا و خاک می شوند و این موضوع بهره وری زمین های کشاورزی را کاهش می دهد.
وی اظهار کرد: برخی از موجودات زنده خاک که برای کشت و کار مناسب هستند با آتش زدن باقی مانده مزارع از بین می روند، دخالت در طبیعت، اکوسیستم را بر هم می زند.
وی بیان کرد: امروز مشکلات بسیاری از بیماری ها که برای انسان اتفاق می افتد نشانه تخریب محیط زیست و استفاده از مواد شیمیایی برای کشت و کار و پرورش انواع دام است.

فرهنگ سازی در راستای توسعه پایدار راهکار حفظ محیط زیست است

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد گفت: استفاده از پلاستیک بلای جان انسان‌ها خواهد شد باید استفاده بی رویه از پلاستیک کنترل شود.
علی آریاپور افزود: ما انسان ها از ۴۰ سال پیش به کره زمین بدهکار هستیم امروز جمعیت کره زمین و توسعه ناپایدار باعث شده بدهکار کره زمین باشیم، کشوری که محیط زیست تخریب شده داشته باشد فقیر است.

وی اظهار کرد: ایران دارای آب و هوا و اقلیم های مختلف دارد لرستان و بروجرد با شرایط زیست محیطی فوق العاده ای روبرو است برای حفظ محیط زیست باید پوشش گیاهی را حفظ کنیم.
وی بیان کرد: تنوع گیاهی و حیات وحش خاص لرستان در دنیا بی نظیر است، سمندر لرستانی و ماهی کور لرستان در جهان وجود ندارد باید تلاش کنیم تا محیط زیست فوق العاده استان لرستان و شهرستان بروجرد را حفظ کنیم.
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد بروجرد گفت: در آموزه های دینی اسلام تخریب محیط زیست حرام است و رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید به این امر تاکید دارند.
آریا پور افزود: مسئله ریزگردها در بسیاری از کشورها وجود دارد، عوامل انسان باعث شده که ریزگردها افزایش داشته باشد.
وی ادامه داد: در کشور ما ۲۲ استان تحت تاثیر ریزگردها است که بیشتر آن منشا خارجی و کشورهای همسایه می باشد.
وی بیان کرد: از دلایل مهم دیگر خشکسالی، تغییرات آب و هوایی، عدم مدیریت صحیح منابع آب، تخریب زیست محیطی تالاب ها، تغییر کاربری غیر اصولی اراضی کشاورزی و رها سازی زمین های کشاورزی و عدم کشت به دلیل کمبود آب از مهمترین عوامل داخلی منشا ریز گردها است.
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد بروجرد گفت: در کشور ما بیشترین عوامل ایجاد ریزگردها خارجی است، بیابانی شدن یکی از اثرات مهم ریز گردها است.

هفته محیط زیست با شعار نهضت ملی کاهش آلودگی پلاستیکی در کشور برگزار می شود

رییس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد گفت: مواد پلاستیکی طبیعت را آلوده و خطر بزرگی برای سلامتی انسان ها و جانداران است.
اصغر بلکی وند افزود: پلاستیک ماده ای است که تجزیه آن سالیان بسیاری طول می کشد و در مدتی که در طبیعت رها می شود مشکلاتی فراوانی برای طبیعت و انسان ها ایجاد می کند.
وی اظهار کرد: ریز گردها در کشور ما به دلایل مختلف ایجاد می‌شود و مهمترین عامل ایجاد ریزگردها نابودی طبیعت و درختان است.

به گزارش خبرنگار ایرنا همایش ریز گردها و عوامل ایجاد آن به مناسبت هفته محیط زیست و با حضور دوستداران محیط زیست، دهیاران برگزار شد.

از ۱۶ نا ۲۲ خرداد ماه هفته محیط زیست نامگذاری شده است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

برداشت گل محمدی از مزارع بروجرد آغاز شد

محمد نوروزی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 17خرداد 1402

مدیر جهادکشاورزی بروجرد گفت: برداشت گل محمدی از سطح مزارع این شهرستان آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود که از مجموع ۸۳ هکتار از مزارع بروجرد ۱۷۰ تن گل محمدی برداشت شود.

"جواد گودرزی" روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: متوسط برداشت گل محمدی در این شهرستان از هر هکتار ۲.۵ تن است.

وی افزود: از هر ۶ تن گل محمدی برداشت شده در شهرستان یک کیلوگرم گلاب تولید می‌شود.

گودرزی اضافه کرد: گلاب بروجرد به دلیل بالا بودن مرغوبیت گل محمدی و شرایط مطلوب آب و هوایی دارای کیفیت ۲۴عیار است و قابل رقابت با بازار داخلی و حتی خارجی است.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد بیان کرد: شهرستان بروجرد بعد از الیگودرز رتبه دوم تولید گل محمدی در لرستان را دارد.

وی ادامه داد: پرورش گل محمدی در بخش اشترینان بروجرد به دلیل استفاده از آب کم از رونق خوبی برخوردار است.

گودرزی یادآور شد: گل محمدی تولید شده علاوه بر تامین بازار شهرستان به استان‌های همجوار و کاشان ارسال می‌شود.

وی جمعیت فصلی شاغل در بخش تولید گل محمدی در این شهرستان را ۹ هزار نفر عنوان کرد.

شهرستان بروجرد دارای ۶۹ هزار هکتار اراضی باغی و زراعی آست

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

سالروز آغاز رهبری و ولایت ولی امر مسلمین جهان حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی) گرامی باد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

خلاصه بیانات امام خامنه ای مدظله العالی در حرم امام خمینی ره/ امروز 14 خرداد1402

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی ره تسلیت باد

امام خمینی(ره)، از بزرگترین و اثرگذارترین شخصیت های تاریخ بشریت است. 

چهاردهم خرداد سالروز ارتحال ملکوتی بنیانگذار کبیر نظام مقدس جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره)،  یادآور عروج  بزرگ مردی از تبار صالحان است که با تکیه بر سلاح ایمان بر بلندای تاریخ سرود فتح و ظفر سر داد و تشنگان حقیقت و صداقت را جانی دوباره بخشید و در دلهای خسته از ستم و ظلم طاغوت رسوخ کرد و به مانند شمعی نور را در دل سیاهی شب پروراند و آزادی و آزادگی را معنایی تازه و دوباره بخشید. 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی