( Bahrololoom News ( News Site: Cultural and Social

۴۷ مطلب در آبان ۱۴۰۱ ثبت شده است

به مناسبت روز کتاب؛ معرفی ۲۱۰ عنوان کتاب با موضوع امر به معروف و نهی از منکر

مریم خاکی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،25 آبان 1401

به مناسبت روز کتاب ۲۱۰ عنوان کتاب با موضوع امر به معروف و نهی از منکر جهت بالا بردن سرانه مطالعه کشور برای علاقه مندان معرفی می شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ ۲۴ آبان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار است و اولین بار هفته کتاب در تقویم جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۲ با پیام مقام معظم رهبری در سراسر کشور برگزار شد.
مرکز آمار ایران سرانه مطالعه در ایران در سال ۱۳۹۹ را بر اساس یک نظرسنجی چنین اعلام می‌کند:
سرانه مطالعه افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر با سواد در ماه به طور متوسط ۸ ساعت و ۱۸ دقیقه برآورد شد. به عبارت دیگر ۱۶ دقیقه و ۳۶ ثانیه در روز بوده است. یعنی تنها ۱.۱ درصد از وقت روزانه ما به مطالعه کتاب‌های غیردرسی اختصاص یافته است.
از این ۸ ساعت و ۱۸ دقیقه، ۶ ساعت و ۳۲ دقیقه سرانه مطالعه کتاب غیردرسی، یک ساعت و ۲۳ دقیقه سرانه مطالعه روزنامه و ۲۳ دقیقه سرانه مطالعه نشریات بوده است.»
از افراد ۱۵ ساله و بیشتر که در سال ۱۳۹۹ مطالعه کتاب غیردرسی داشته‌اند، ۲‏/۳۳ درصد حداقل یک عنوان کتاب، ۷‏/۵۲ درصد دو تا چهار عنوان، ۵‏/۷ درصد پنج تا هفت و ۵‏/۶ درصد بیش از هفت عنوان کتاب مطالعه داشته‌اند.
این آمار نیاز به توضیح دیگری ندارد، ولی جهت افزایش میزان مطالعه از ۱۶ دقیقه و ۳۶ ثانیه در روز، ۲۱۰ عنوان کتاب با موضوع امر به معروف و نهی از منکر را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

جهت دریافت لیست کامل کتب اینجا کلیک کنید.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

قائم مقام دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر تشریح کرد: جزئیاتی از تفاهم نامه قوه قضاییه، بسیج و ستاد امر به معروف و نهی از منکر

مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  25 آبان 1401

این تفاهم نامه یکی از موانع همکاری مشترک بین ستاد و بسیج را از بین برده و با امضای آن شاهد تحولات خوبی در مسیر استفاده از ظرفیت عظیم مردم و بسیج مردمی برای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در همه عرصه ها خواهیم بود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ اخیرا تفاهم نامه سه جانبه ای میان قوه قضاییه، سازمان بسیج مستضعفین و ستاد امر به معروف و نهی از منکر به امضاء رسید. برای اطلاع دقیق تر از کم و کیف این تفاهم نامه مصاحبه با دکتر جعفر صادق منش قائم مقام دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر ترتیب داده ایم که توجه شما را به آن جلب می نماییم.

اخیرا تفاهم نامه ای بین ستاد و سازمان بسیج به امضاء رسید، دلایل امضای این تفاهم نامه را بیان نمایید.
در حقوق اداری ما اصولا امضای تفاهم نامه یک روش یا تدبیر برای اعلام تمایل و بسترسازی همکاری امضاء کنندگان آن در چهارچوب کلی مورد توافق است. با این حال گاهی وجود برخی اختلاف نظرها در برداشت از قوانین و مقررات بین دو یا چند دستگاه مخاطب قانون، ضرورت گفت وگو سپس انعکاس فهم مشترک مورد توافق درباره نقاط اختلاف، اهمیت تفاهم نامه را بیشتر می کند.
تفاهم نامه سه جانبه اخیر دقیقا از این جهت اهمیت دارد که قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر مصوب 1394 در مواد مختلف، تکالیفی را بر عهده ستاد و بسیج و قوه قضاییه گذاشته که گاهی برداشت تکلیف موازی یا غیر منطبق با اصول و موازین، از آن برداشت می شود.
از جمله این موارد می توان به ماده 17 قانون یاد شده و تبصره دو آن اشاره کرد که در بیانی کلی موجب تغییراتی در قوانین و مقررات گذشته در زمینه وظایف ستاد، بسیج و قوه قضاییه در مرحله عملی امر به معروف و نهی از منکر و انجام بخشی از وظایف ضابطان عام دادگستری توسط ضابطان امر به معروف و نهی از منکر شده است.
این ابهام به قدری جدی بوده که ماده 12 دستور العمل اجرایی سابق مصوب 1394، اجرای تکلیف مقرر در تبصره 2 ماده 17 را منوط به امضای تفاهم نامه سه جانبه بین سه نهاد یاد شده کرده بود. این رویکرد در قوانین و مقررات ما سابقه ای نداشت و در نوع خود قابل تامل بود.
به هر حال ستاد در دوره جدید مدیریت از سال 1400، به دنبال اجرای تکلیف مقرر در ماده 12 مورد اشاره بود که این مهم بعد از سال‌ها، جامه عمل پوشید و تفاهم نامه سه جانبه امضاء شد.
هر چند طبق دستورالعمل اجرایی جدید که در اردیبهشت سال جاری به تصویب شورای اصلی ستاد امر به معروف و نهی از منکر رسید، تکلیف قانونی برای امضای تفاهم نامه برداشته شده بود و به طور صریح در مواد 25 به بعد دستورالعمل جدید، وظایف هر یک از سه دستگاه مورد اشاره در خصوص ضابطان امر به معروف و نهی از منکر روشن شده بود.

با توجه به ظرفیت های طرفین به خصوص سازمان بسیج این تفاهم نامه در احیای امر به معروف و نهی از منکر تا چه میزان می تواند تأثیرگذار باشد؟
همان طور که می دانید ، عده زیادی از مردم به سبب مصون ماندن از دردسرهای بعدی، از انجام امر به معروف و نهی از منکر خودداری می کنند و وجود نگرانی از پیامدهای بعدی مانع انجام این تکلیف دینی و اجتماعی است.
بنابراین یکی از مهمترین سازوکارهای انگیزشی برای انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر، اطمینان خاطر مردم از این نکته مهم است که اگر به خاطر انجام این تکلیف دچار مخاطره ای شوند، تنها نخواهند ماند و حمایت همه جانبه حقوقی از آنها به عمل خواهد آمد.
امضای تفاهم نامه سه جانبه هم به عنوان تدبیری مهم برای حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، فرصتی ایجاد می کند که از همان لحظه اول که شخصی به صورت انفرادی یا در قالب تشکل مبادرت به امر به معروف ونهی از منکر می کند، اولا با حضور ضابط امر به معروف و نهی از منکر مزاحمت یا ممانعت یا مخاطره ای برای او ایجاد نشود و ثانیا اگر کسی جرأت کند نسبت به آمر به معروف و ناهی از منکر جرمی مرتکب شود، ضابط حاضر در صحنه، اقدام قضایی لازم را برای دستگیری شخص مرتکب انجام داده و دلایل جرم را جمع آوری و صورت‌جلسه واقعه را تنظیم می کند تا در مراحل تحقیقات مقدماتی و رسیدگی در دادسرا یا دادگاه، دلایل کافی برای اثبات جرم شخص مزاحم یا متعرض به آمر به معروف و ناهی از منکر فراهم شود.

برای آموزش ضابطان امر به معروف چه تدابیری اندیشیده شده است؟
آماده سازی سرفصل و محتوای آموزشی لازم برای آموزش ضابطان امر به معروف و نهی از منکر از جمله تدابیری بود که از مدت‌ها پیش از امضای تفاهم نامه از سوی ستاد اندیشیده شده بود و هم اکنون نیز دوره های برون خط با محتوای آموزشی مناسب برای ضابطان امر به معروف و نهی از منکر از سوی ستاد در حال برگزاری است. البته این دوره ها فعلا به منظور افزایش آگاهی وکلا، حقوقدانان، پژوهشگران حقوق و آمران به معروف و ناهیان از منکر با محتوای دوره هاست و با امضای تفاهم نامه، به امید خدا دوره های رسمی منجر به صدور کارت ضابطان امر به معروف و نهی از منکر در چهارچوب مقرر در مواد 25 به بعد دستورالعمل اجرایی برگزار خواهد شد.
گفتنی است که از میان قبول شدگان دوره فعلی ضابطان امر به معروف و نهی از منکر، کسانی که از سوی سازمان بسیج یا سپاه‌های استانی تایید و به ستاد معرفی شوند بدون نیاز به شرکت مجدد در دوره جهت صدور کارت معرفی خواهند شد.

در زمینه حمایت قضایی از فعالیت های آمران و ناهیان چه پیش بینی هایی صورت گرفته است؟
حمایت قضایی از آمران به معروف و ناهیان از منکر ابعاد مختلفی به شرح ذیل دارد:
1- اعلام جرم به طرفیت اشخاص مرتکب ضرب و جرح یا اهانت علیه آمر به معروف و ناهی از منکر.
2- شکایت کیفری و اداری علیه مدیرانی که با سوءاستفاده از اختیارات، نسبت به مطالبه گران و آمران به معروف تضییقاتی مانند تغییر پست سازمانی یا محل خدمت یا سایر تنبیهات را اعمال می کنند.
3- انتخاب وکیل رایگان برای پیگیری قضایی و دفاع در برابر پرونده سازی ها به طرفیت آمران به معروف و ناهیان از منکر یا برای طرح شکایت از طرف آنها علیه مرتکبان جرایم موضوع ماده 9 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر.
4- پیگیری موارد خاص از ریاست قوه قضاییه، دادستان ویژه روحانیت و ریاست دیوان عدالت اداری است.
5- سازماندهی، آموزش و به کارگیری ضابطان امر به معروف و نهی از منکر.
6- پیگیری پرداخت دیه آمران به معروف و ناهیان از منکر در چهارچوب مقرر در 13 قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر.

برای اجرای دقیق مفاد این تفاهم نامه چه تدابیری اندیشیده شده است؟
به زودی «کمیته اجرایی» موضوع ماده 7 تفاهم نامه با حضور نمایندگان قوه قضاییه، سازمان بسیج و ستاد امر به معروف تشکیل و در خصوص نقشه راه آغاز هر چه سریعتر دوره های آموزشی و به کارگیری ضابطان امر به معروف و نهی از منکر تصمیم گیری می شود.

فکر می کنید این تفاهم نامه در روند کاری ستاد چه تاثیراتی بگذارد؟
این تفاهم نامه یکی از موانع همکاری مشترک بین ستاد و بسیج را از بین برده و با امضای آن شاهد تحولات خوبی در مسیر استفاده از ظرفیت عظیم مردم و بسیج مردمی برای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در همه عرصه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، آسیب‌های اجتماعی، محیط زیست، فساد اداری و قضایی، فقرزدایی و عدالت اجتماعی خواهیم بود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

حمایت ستاد امر به معروف از فیلم سازان نوجوان

مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  25 آبان 1401

ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور به منظور پیگیری مطالبات مردم از مسئولان در عرصه رسانه از فیلم سازان نوجوان حمایت می کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ مهدی رضایی نماینده معاونت فرهنگی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره فیلم کوتاه مدرسه اظهار کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر در عرصه‌های مختلف به ویژه رسانه وارد شده است چون خلاء فعالیت‌های رسانه‌ای در کشور حس می‌شود.

وی افزود: حدود ۹۰ درصد فعالیت‌های ستاد، در حوزه مطالبه گری از مسئولان است که این مهم با همت فیلم سازان محقق می‌شود.

رضایی بیان کرد: در حوزه سینما و فیلم سازی باید به قهرمانان واقعی ملی و مذهبی توجه ویزه شود تا ایران اسلامی را به درستی در کل دنیا منعکس کنیم. فیلم سازان آینده باید عناصر قهرمان و ضدقهرمان خود را بر مبنای واقعیت های موجود در تاریخ شکوهمند ایران بسازند.

مدیرکل رسانه و فضای مجازی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در ادامه عنوان کرد: که ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور به منظور پیگیری مطالبات مردم از مسئولان در عرصه رسانه از فیلم سازان نوجوان حمایت می کند. 

گفتنی است در این مراسم، از برگزیدگان بخش علمی آموزشی هشتمین جشنواره فیلم کوتاه مدرسه و پنجمین مسابقه دانش آموزی نور تجلیل و جوایزی به آنان اهدا شد.

فیلم کوتاه با عنوان « نماز اول وقت» به کارگردانی دانش آموز نازنین زهرا جان محمدی و هنرنمایی آیسان الیاقی، مهدیس صدیق زاده، آیلار ندری و نازنین زهرا جان محمدی، دانش آموزان دبستان شرف یک مراغه موفق به کسب تندیس زرین از هیئت داوران ستاد امر به معروف و نهی از منکر شدند.

امیرحسین اخوین دبیر هشتمین جشنواره فیلم کوتاه مدرسه نیز گفت: در جشنواره فیلم مدرسه نگاه تخصصی داریم هریک از محور‌های این جشنواره به صورت تخصصی دنبال می‌شود لذا در چندسال اخیر رویکرد جشنواره فیلم مدرسه، رویکردی تخصصی و مهارت محور بوده است.

وی حامیان این جشنواره را حوزه هنری، ستاد توسعه فناوری نانو، آکادمی همراه اول، ستاد توسعه زیست فناوری و ستاد امر به معروف و نهی از منکر اعلام کرد.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور: خروجی غفلت از فضای مجازی در کف خیابان خود را نشان می دهد

مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  25 آبان 1401

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با بیان اینکه خروجی غفلت از فضای مجازی در کف خیابان خود را نشان می دهد بر این نکته تاکید کرد که بسیاری از مسئولان از موضوع انفعال و براساس ذائقه فضای مجازی موضع گیری می کنند نه واقعیت های جامعه.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ دکتر سیدمحمدصالح هاشمی گلپایگانی در جمع فرماندهان پایگاه های بسیج وزارتخانه ها، سازمان ها و دستگاه های اجرایی کشور، قلب حقایق توسط فضای مجازی و وجود ساختارهای کهنه و ناکارآمد را دو بُت و منکر بزرگ در مقابل حرکت پیش‌برنده نظام جمهوری اسلامی برشمرد و تصریح کرد: این بت ها فقط با وجود مدیران تحول گرا و شجاع شکسته می‌شوند.
وی با انتقاد از وادادگی مسئولان در حوزه رسانه به خصوص فضای مجازی خاطر نشان کرد: دشمن شنیع ترین اعمال خود مانند برهنگی و همجنس بازی را به راحتی در فضای مجازی مطرح و عادی سازی می کند ولی بسیاری از مسئولان ما حاضر به بیان حق در رسانه ها نیستند و در جلسات خیلی انقلابی اند ولی در رسانه محافظه کارند چون از هجمه و قضاوت شدن در فضای مجازی هراس دارند.
دکتر هاشمی گلپایگانی تصریح کرد: در بحث صیانت از فضای مجازی در هیاهو و هوچی‌گری های بازیگران شبکه های اجتماعی، مجلس شورای اسلامی حتی از جهاد تبیین نیز عقب نشینی کرد، در حالی که کشورهای اروپایی و آمریکا طرح ها و قوانین جدی برای صیانت از فضای مجازی به خصوص درباره کودکان و نوجوانان دارند.
وی صیانت نکردن از فضای مجازی را قرار دادن نسل جوان و نوجوان در زمین دشمن توصیف کرد و افزود: امروز خروجی این غفلت در کف خیابان ها خود را نشان می دهد، به گونه ای که بخشی از اغتشاشات را با بازی های رایانه ای برای نوجوانان منطبق می کنند.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، صحنه رسانه را صحنه جنگ همه جانبه دانست و خاطر نشان کرد: بستر این صحنه در دست دشمن است؛ چرا ما لشگر معروف و رسانه ای قدرتمند و متحد برای مقابله با این هجمه دشمن و حفاظت از نسل جوان نداریم؟
این استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: نقش حاکمیت و نهادهای مسئول دارای تمکن، تبدیل ضعف ها به قدرت و تقویت نیروهای مردمی در عرصه هایی است که به ابزارها و امکانات متناسب مقابله با آن جبهه نیاز دارد.
وی خواستار تولید محتوای رسانه ای مشترک از سوی دستگاه ها، سازمان ها و نهادهای حاکمیتی شد و گفت: باید جبهه واحد رسانه ای از سوی نهادهای انقلابی و حاکمیتی برای مقابله با تهاجم و شبیخون دشمن ایجاد کرد.
دکتر هاشمی گلپایگانی با اشاره به اهمیت قدرت نرم و فعالیت گسترده شبکه های معاند در این صحنه بیان داشت: ولنگاری فضای مجازی، مردم را نسبت به حاکمیت بدبین کرده و آن ها را به سمت التهاب و نگرانی سوق می دهد و بدیهی ترین حقایق را وارونه و جای ظالم و مظلوم را عوض می کنند، حتی فاجعه شاهچراغ داعش و داعش پروران را جادوی فضای مجازی در اذهان مردم به نظام نسبت می دهد.

رویه اشتباه آموزش و پرورش در تربیت دانش آموزان
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در ادامه، به دومین منکر پیش روی نظام پرداخت و ساختارهای غلط را از مهم ترین مشکلات سازمانی جمهوری اسلامی دانست و جذب 25 هزار دانشجو معلم طی 18 روز از سوی وزارت آموزش و پرورش را نمونه بارزی از اقدامات غلط ساختاری عنوان کرد.
وی اضافه کرد: حوادث اخیر کشور نشان داد آموزش و پرورش در سالیان متمادی رویه اشتباهی در تربیت دانش آموزان طی کرده و اگر امروز ساختارهای آن اصلاح نشود در سال های آتی نباید انتظار تحول و خروجی مناسبی داشته باشیم.
دکتر هاشمی گلپایگانی با اشاره به این که در اغلب موارد ساختارها مدیران را مدیریت می کنند، گفت: ساختارها، مدیرانی تربیت می کند که براساس مذاق جامعه و فضای مجازی تصمیم گرفته و مدیریت می شوند.
وی ادامه داد: مدیر غیر انقلابی دائماً می خواهد وضع موجود را ساکن و غیر تحولی حفظ کند و اجازه حرکت به سمت تحول و وضع مطلوب را ندهد ولی مدیر انقلابی می خواهد براساس عقلانیت وضع موجود را برای رسیدن به وضع مطلوب تغییر دهد.

کار ستاد تنها در بحث عفاف و حجاب خلاصه نمی شود
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با تأکید بر این که برخی به اشتباه خیال می کنند کار ستاد تنها در بحث عفاف و حجاب خلاصه می شود، تصریح کرد: موضوع امر به معروف و نهی از منکر برقراری عدالت اجتماعی و مبارزه با ظلم است و ما هم همین رسالت را دنبال می کنیم ولی ستاد با توجه به هجمه تمام عیار دشمن، در عرصه عفاف و حجاب ورود پیدا کرده است.
وی توجیه و اقدام مدیران را راهکار تحکیم عفاف و حجاب در دستگاه های اجرایی کشور دانست و یادآور شد: دلیل عمده مشکل حجاب، خلاهای قانون فعلی است و مجلس شورای اسلامی نیز برای رفع مخاصمات اجتماعی، قانون کارآمد و به روزی تصویب کند و نمایندگان محترم نباید تنها به بیان رهنمود اکتفا کنند.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، کار فرهنگی بدون ضمانت اجرایی را شعار دانست و افزود: همچنان که کار اجرایی صرف بدون کار فرهنگی نیز ابتر و مقطعی است.

پیشنهاد تشکیل وزارت خانواده و جوانی جمعیت
وی همچنین با تأکید بر عبرت گیری از اغتشاشات اخیر برای حفظ کیان خانواده در برابر دشمن با توجه به آمار بالای حضور فرزندان طلاق و بی سرپرست در این وقایع، به دلایل ارائه پیشنهاد تشکیل وزارت خانواده و جوانی جمعیتی به رئیس جمهور و رئیس مجلس شورای اسلامی پرداخت.
دکتر هاشمی گلپایگانی در ادامه، امر به معروف و نهی از منکر را علت مبقیه و سبب دوام، سلامت و بقای جامعه و جمهوری اسلامی دانست و تصریح کرد: متأسفانه این دو فریضه الهی به صورت مفهومی و علمی در جامعه تبیین نشده است.
وی افزود: امر به معروف های مفقودی اعم از فکری، علمی، عقلی و... مهم است که باید ایجاد شوند و نهی از منکر نیز شناخت منکراتی نزد عقل و شرع است که کیان جامعه اسلامی را بر هم می زنند و دشمن بیگانه و منافق داخلی به وسیله آن در جامعه آتش فتنه برپا می کند.
این مقام مسئول، امر به معروف را متفاوت تر از تقاضا و خواهش برشمرد و تأکید کرد: دعوت به خیر با امر به معروف متفاوت است و برای امر کردن باید قدرت کسب کرد و این قدرت فقط قدرت ظاهری نیست بلکه شامل قدرت کلامی، روحی، قلمی، رسانه ای و... می شود.

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

تالاب بیشه دالان و قابلیت توسعه اکوتوریسم در بروجرد

محمد نوروزی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 25 آبان 1401

تالاب بیشه دالان بروجرد به عنوان یکی از مهم‌ترین تالاب های غرب کشور علاوه بر نقش محیط زیستی که در جلوگیری از سیلاب ها و تثبیت ریزگردها دارد، از نظر گردشگری ظرفیت مطلوبی در بروجرد فراهم کرده و زمینه ای برای رونق فعالیت‌های اکوتوریستی نظیر طبیعت گردی و پرنده نگری است.

به گزارش ایرنا، کارشناسان فعال در حوزه محیط زیست و تالاب ها بر این باورند که تالاب بیشه دالان از این ظرفیت و قابلیت برخوردار است که ضمن رونق گردشگری طبیعت و پرنده نگری و پرورش ماهی که علاقمندان خاص خود را دارد از نظر صنایع دستی همچون بوریا بافی مورد توجه گردشگران قرار گیرد و رونق این صنایع دستی منجر به رونق برخی مشاغل و رفاه ساکنان محلی شود.

تالاب بیشه دالان در سطح ملی یک زیست‌بوم با ارزش است که از ارزش تنوع زیستی غنی و ارزش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بالایی برخوردار است اما نکته قابل توجه این است که این تالاب در معرض تهدیدهایی اعم از اتش سوزی های عمدی، شرایط کم‌آبی و آلودگی کیفیت آب، کشاورزی ناپایدار و تغییر کاربری در حریم آن قرار دارد که کارکردهای زیست‌محیطی این زیست‌بوم با ارزش را به طور کامل تهدید می‌کند.

هرچند در سال های اخیر تلاش‌هایی برای احیای کارکردهای این زیست‌بوم طبیعی، ارتقای کمی و کیفی آب و کاهش اثرات منفی زیست ‌محیطی در طرح‌های توسعه ای صورت گرفته و آموزش جوامع محلی مبنی بر اینکه معیشت آنان با بقای تالاب گره خورده انجام شده اما حفاظت از تالاب بیشه دالان نیازمند مشارکت بیشتر مردم منطقه است.

تالاب بیشه دالان در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی بروجرد و دشت سیلاخور واقع شده و از گذشته تاکنون زیستگاه پرندگان مهاجری بوده که برخی ماه های سال را در این منطقه می گذرانند، بنا بر گفته کارشناس زیستگاه ها و امور مناطق زیست محیطی لرستان، پرنده نگری یکی از صنعت های گردشگری در جهان است که از نظر اقتصادی نیز درامد بالایی دارد، ایران در مسیر پرندگان مهاجر است و طبق آمار ۵۲۰ گونه پرنده به ایران مهاجرت کرده یا ساکن هستند.
محسن امیری می افزاید: یازده تالاب در پلدختر و تالاب بیشه دالان محلی برای پذیرش پرندگان مهاجر در فصول مختلف سال هستند که ظرفیت خوبی برای رونق صنعت گردشگری پرنده نگری در لرستان محسوب می‌شود، ۲۵۸ گونه پرنده در لرستان تاکنون شناسایی شده که می تواند صنعت گردشگری پرنده نگری را که بسیار جذاب و مفرح است را رونق بخشد.

معاون فنی حفاظت محیط زیست لرستان نیز می گوید: لرستان در مسیر مهاجرت های داخلی و خارجی پرندگان قرار دارد و  تالاب های این استان بیشتر در مسیر زمستان گذرانی پرندگان مهاجر هستند اما در برخی فصول نیز پرندگان بومی کشور تالاب های لرستان را مقصد مهاجرت خود قرار می دهند.

نبی الله قائدرحمت می افزاید: تنوع ارتفاعی تالاب های لرستان ظرفیت بسیار خوبی برای تنوع زیستی و حضور متنوع پرندگان مهاجر در استان شده است بطوریکه سال گذشته ۷۶ گونه پرنده مهاجر در جمعیت ۱۸ هزار و ۴۰۵ قطعه در سطح تالاب ها و کنار رودخانه های لرستان مشاهده شد. لرستان به دلیل دارا بودن آب و هوای چهار فصل محل مناسبی برای هدف پرندگان مهاجر است و با آغاز فصل سرد نیز، مکان مطلوبی برای زمستان گذرانی پرندگان محسوب می شود.

آنچه کارشناسان محیط زیست بر آن تاکید دارند این است که درآمد تالاب ها  فقط در بخش پرنده نگری بیشتر از کشاورزی و دیگر کارها در این مناطق است زیرا منافع مردم منطقه با حضور گردشگران تامین خواهد شد که انتقال این باور به ساکنان محلی نیاز به آموزش و همراهی مردم دارد.

بیشه دالان و ظرفیت های توسعه اکوتوریسم 

بیشه دالان بروجرد به عنوان یکی از تالاب های بزرگ، بکر، طبیعی و دیدنی شهرستان بروجرد هرساله به هنگام فصل کوچ پذیرای انواع پرندگان مهاجر است. در این خصوص رییس اداره محیط زیست بروجرد می گوید: شهرستان بروجرد دارای قابلیت های مناسبی درحوزه گردشگری است که در این بین، تالاب بیشه دالان از ظرفیت مطلوبی در توسعه این صنعت و طبیعت گردی در بروجرد محسوب می‌شود.

اصغر بلکی وند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به ظرفیت قابل توجه تالاب بیشه دالان از جمله قابلیت های اکولوژیکی، بیولوژیکی و زیبایی شناختی، در این تالاب امکان ایجاد و توسعه فعالیت‌های اکوتوریستی نظیر طبیعت گردی و پرنده نگری (bird watching) مهیا است. جذب اکوتوریست و توسعه گردشگری و بوم گردی در شهرستان بروجرد علاوه بر ایجاد رونق اقتصادی و جذب گردشگر در رفاه محلی و اشتغال زایی در زمینه گردشگری می تواند به تغییرات مثبتی در زندگی مردم بومی این منطقه منجر شود.

رییس اداره محیط زیست بروجرد یادآور شد: تالاب بیشه دالان در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بروجرد و در دشت سیلاخور واقع شده که از جنبه های مختلفی اعم از زیست محیطی، اکوتوریسم و طبیعت گردی قابل توجه است و از این نظر که زیستگاهی برای پرندگان مهاجر در فصولی از سال محسوب می شود هم  دارای اهمیت است.

بلکی وند با اشاره به آتش سوزی های عمدی که در این تالاب رخ می دهد گفت: یکی از مهمترین چالش های زیست محیطی شهرستان در بخش طبیعی، تغییر کاربری و تبدیل اراضی و مراتع به خصوص در حاشیه تالاب بیشه دالان است که افرادی برای رسیدن به این مقصود به آتش سوزی های عمدی در حاشیه این تالاب اقدام می کنند.

وی گفت: برخی افراد به منظور افزایش غیر مجاز مساحت اراضی زراعی خود اقدام به آتش زدن مراتع و بیشه زارهای مجاور نموده، که همواره مورد برخورد قانونی در این خصوص قرار می گیرند. با هر آتش سوزی که در تالاب رخ می دهد علاوه بر تخریب این زیستگاه ارزشمند، شماری از جانوارن و  پرندگان این منطقه تلف و  تعدادی از پرندگان نیز مجبور به مهاجرت می شوند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد با اشاره به اجرای هوشمندسازی پایش تالاب بیشه دالان گفت: این هوشمندسازی نقش مهمی در نظارت مستمر و برخورد با تخلفات محیط زیستی و تهدیدهای تالاب بیشه دالان از طرف افراد سودجو و یا ناآگاه به ارزش‌های این تالاب دارد. 

بلکی وند گفت: حفاظت از تالاب با نصب دوربین‌های نظارتی آنلاین در تالاب بیشه دالان باعث می شود تا با دریافت اولین تصاویر آنلاین از موارد شروع آتش‌سوزی در این تالاب ، بلافاصله نیروهای یگان حفاظت محیط زیست در محل آتش سوزی حاضر شوند و قبل از انتشار وسیع و ایجاد خسارت ، آتش سوزی را مهار کنند.

ورود پساب سطحی روستاهای بالاست به تالاب 

رییس محیط زیست بروجرد گفت: یکی دیگر از مشکلات اصلی وضعیت فعلی تالاب بیشه دالان ورود پساب سطحی روستاهای بالادست به تالاب است که موجب آلودگی زیست محیطی این تالاب می شود، علاوه بر عدم همکاری مردم در حفظ این زیست بوم، عدم ایفای وظایف و ترک فعل برخی از سازمان ها و ادارات ذیربط با حفاظت از تالاب از دیگر مشکلاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: عدم رعایت حقابه زیست محیطی تالاب و استفاده بی رویه و بدون ضابطه در کشاورزی عمدتا سنتی ، بر هم زدن سیستم هیدرولوژیکی منطقه و انحراف آب از تالاب به منظور خشکاندن و تغییر کاربری اراضی و شکار غیر مجاز بخصوص پرندگان مهاجر از دیدگر آسیب هایی است که تالاب بیشه دالان را تهدید می کند.

حیات دوباره با هدایت آب های پاییزه به تالاب 

یکی دیگر از مشکلات تالاب بیشه دالان بروجرد کم شدن آب آن بر اثر کاهش بارندگی و تغییر کاربری زمین های اطراف ان است که کارشناسان محیط زیست راهکار هدایت رواناب های به سمت تالاب در فصول پاییز و زمستان پیشنهاد می دهند در این خصوص علی نصیری یکی از فعالان محیط زیست بروجرد می گوید: در فصل پاییز و زمستان که کشاورزی در منطقه وجود ندارد می توان با هدایت آب رودخانه و رواناب ها به تالاب بیشه دالان، آن را آبگیری کرد. هدف نهایی حفاظت و احیای محدوده تالاب، همزمان با تامین حقابه، حفظ تنوع زیستی است که بر پایه آموزش و توان‌افزایی تمامی ذینفعان و حمایت از معیشت‌های سازگار با شرایط تالابی صورت می گیرد.

آنچه مسوولان محیط زیست و فعالان و کارشناسان این حوزه بر آن تاکید دارند این است که تالاب بیشه داران قابلیت مطلوبی در رونق گردشگری این منطقه می تواند داشته باشد که احیای این ظرفیت همکاری و همراهی مردم محلی و  کشاورزان با دستگاه هایی همچونن محیط زیست ، آب منطقه ای و جهاد کشاورزی را می طلبد . نکته قابل تامل دیگر در این خصوص این است که ؛  طبیعت تنها با انجام اقدامات اداری و دستگیری متخلفان به حالت اولیه باز نمی گردد باید آموزش و  پیشگیری از تخریب به موقع اعمال شود تا از مانع از بروز خسارات سنگین در این حوزه شد.

 تالاب بیشه دالان ،  زیستگاه پرندگان مهاجری ‌است که برخی ماه های سال را در این منطقه می‌گذرانند، علاوه بر آن جانوران بومی دیگری از گروه پرندگان، دوزیستان، خزندگان و پستانداران در این منطقه زیست می‌کنند. 
پرندگان آبزی و کنار آبزی( از جمله انواع مرغابی، حواصیل و اگرِت، لک لک )، خزندگان (مار، لاک‌پشت، لاسرتا )، پرندگان شکاری (شاهین، قرقی، عقاب طلایی، سارگپه  ) ،گرگ، شغال ، روباه، گراز، خرگوش و  سگ آبی  از جمله حیواناتی هستند که در این منطقه یافت می‌شوند.

به دلیل استفاده بی رویه از زمین ها و منابع آبی اطراف این آبگیر و نیز واریز فاضلاب روستاهای مجاور به درون آن، تالاب بیشه دالان در سال های اخیر مورد تهدید جدی قرار گرفته و مساحت آن در حدود یک دهه گذشته از ۹۰۰ به ۴۵۰ هکتار کاهش یافته است.اما فعلان محیط زیست همواره بر اولویت احیای این تالاب تاکید دارند تا بتوان از ظرفیت های گردشگری آن که قطعا فراتر از جنبه کشاورزی آن است در راستای توسعه و رونق اقتصادی این منطقه بهره گرفت.اجرای طرح هایی همچون ، هوشمندسازی پایش تالاب بیشه دالان به منظور مستمر و برخورد با تخلفات محیط زیستی و تهدیدهای تالاب بیشه دالان از طرف افراد سودجو و یا ناآگاه به ارزش‌های این تالاب از جمله اقداماتی است که اخیرا در راستای حفاظت از این تالاب انجام شده است.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

کتابخانه ویژه نابینایان بروجرد جزو مجهزترین مراکز کتابخوانی کشور است

مریم خاکی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،25 آبان 1401

رییس کتابخانه‌های عمومی بروجرد گفت: کتابخانه ویژه نابینایان بروجرد، بخشی تخصصی از کتابخانه علامه شهیدی است که از نظر امکانات و تجهیزات جزو مجهزترین مراکز کتابخوانی ویژه نابینایان و کم بینایان در کشور محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا،داوود پهلوان ، روز دوشنبه در همایش روشندلان بینا که در محل کتابخانه ویژه نابینایان بروجرد برگزار شد، اظهار داشت: این کتابخانه از سال ۹۳ با حمایت انجمن نابینایان کشور شروع به فعالیت کرد و هم اکنون علاوه بر استان لرستان و بروجرد شهرهای همجوار را هم پوشش می دهد.

وی با بیان اینکه ۷۵۰ روشندل در بروجرد داریم که ایجاد این کتابخانه فرصتی برای ترویج کتابخوانی برای این قشر از جامعه است، گفت: امکان ارسال کتاب های کتابخانه ویژه نابینایان بروجرد به صورت لوح های فشرده به سایر شهرها وجود دارد و این اقدام هم اکنون برای متقاضیان سایر شهرهای لرستان و استان های همجوار انجام می شود.

بنا بر گفته رییس کتابخانه های عمومی بروجرد کتابخانه تخصصی ویژه نابینایان شهرستان بروجرد دارای ۶ هزار و ۷۵۰ عنوان کتاب صوتی و ۳۰۵ جلد کتاب با خط بریل است.

پهلوان یادآور شد: روشندلان علاوه بر امانت کتاب از کتابخانه ویژه نابینایان بروجرد در صورت تمایل می توانند از کلاس های آموزشی و فرهنگی این مرکز علمی و فرهنگی بهره مند شوند و با توجه به اینکه روشندلان افرادی هنرمند و علاقمند به مطالعه و یادگیری هستند در بسیاری مواقع چنانچه هنری داشته باشند علاقمند به یاددادن آن به دیگران هستند.

رییس کتابخانه های عمومی بروجرد با اشاره به اینکه میزان مطالعه و کتابخوانی در کشور پایین است، گفت: آمار و ارقامی که در این زمینه وجود دارد آنهم در کشوری که مهد تمدن و فرهنگ بوده است چیزی جر افسوس ندارد بخصوص اگر این ارقام را با کشورهایی مقایسه کنیم که سهمی در تاریخ علم و اندیشه نداشته اند تاسف  انگیزتر هم می شود.

پهلوان با تاکید بر اینکه همه ما برای ارتقای فرهنگ مطالعه و کتابخوانی مسوولیت  و وظیفه داریم گفت: هفته کتاب و کتابخوانی غنیمی است تا برای رفع مشکلاتی که در حوزه کتابخوانی وجود دارد چاره اندیشی شود و هفته کتاب تلنگری برای همه ما است که یادآوری کنیم کشوری با سابقه و پیشینه فرهنگی غنی و کهن ، از نظر سرانه کتاب و کتابخوانی از جایگاه بهتری باید برخوردار باشد.

همایش روشندلان بینا؛ همایشی است که همه ساله همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی در محل کتابخانه ویژه نابینایان بروجرد برگزار می شود که در این همایش محوریت با حضور و صحبت نابینایان، کم بینایان و خانواده آنها است که بنوعی تلاش می شود به ضرورت و اهمیت کتاب و کتابخوانی از زبان نابینایان پرداخته شود.

در پایان این همایش از مرجان روزبهانی بعنوان اولین خبرنگار کم بینا در بروجرد با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

کتابخانه روستایی دینارآباد بروجرد ۵۰۰ عضو فعال دارد

مریم خاکی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،25 آبان 1401

مسوول کتابخانه روستایی دینارآباد بروجرد گفت: بیش از ۵۰۰ نفر در رده های سنی مختلف اعم از کودکان و نوجوانان طی چند ماه که از راه اندازی اولین کتابخانه روستایی بروجرد می گذرد عضو این کتابخانه شده اند.

سعیده هراتی روز دوشنبه به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به استقبال خوب اهالی روستا از کتابخانه اظهار داشت: تا کنون ثبت اطلاعات عضویت افراد در کتابخانه به صورت دستی انجام می شد که اخیرا بصورت کامپیوتری انجام می شود و تا کنون حدود ۱۷۰ نفر عضویت آنها در سیستم به ثبت رسیده و این ثبت اطلاعات اعضا همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه شعار هفته کتاب و کتابخوانی امسال  "ما همانیم که می‌خوانیم" است، افزود: امسال اولین سالی است که روستا صاحب کتابخانه شده و با استقبال خوبی که از کتابخانه شده است برنامه های فرهنگی  متعددی اعم از بازدید اهالی روستا از کتابخانه، بازدید دانش آموزان از کتابخانه، نشست های معرفی کتاب، جلسات کتابخوانی بصورت بلند خوانی و جمع خوانی بصورت روزانه برگزار می شود.

مسوول کتابخانه روستایی دینارآباد بروجرد یادآور شد: در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، دانش آموزان با ابتکار عمل مربی های هنر مدارس، فعالیت مرتبط با درس هنر خود را در کتابخانه انجام می دهند و فعالیت هایی از قبیل خلاصه نویسی از کتاب انجام می دهند.

هراتی ادامه داد: کوودکان و دانش آموزان بیشترین افراد مراجعه کننده به کتابخانه هستند بطوری که قفسه کتاب های مربوط به کودکان همیشه خالی است و به محض برگرداندن کتاب مجدد از سوی کودکانی دیگر به امانت گرفته می شود.

وی اضافه کرد: استقبال کودکان و دانش اموزان از کتابخانه به گونه ای است که به محض بازگشت از مدرسه قبل از رفتن به خانه به کتابخانه مراجعه می کنند و از فضای کتابخانه چه به صورت خواندن کتاب قصه، نقاشی و یا شعر خوانی استفاده می کنند.

اولین کتابخانه روستایی شهرستان بروجرد با نام کتابخانه شهید حجت اله ساکی شهریورماه امسال در روستای دینارآباد این شهرستان به بهره برداری رسید. این روستا  و روستا های مجاور، حدود یک ساعت و نیم با شهر فاصله دارند که افتتاح کتابخانه روستا، فرصتی برای دسترسی آنها به کتاب و مطالعه را فراهم کرده است.

۲۴ آبان ماه بعنوان روز کتاب و کتابخوانی در تقویم به ثبت رسیده است و به مدت یک هفته با عنوان هفته کتاب برنامه های متعددی در راستای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی برگزار می شود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

بیش از هفت هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد بروجرد هستند

مریم خاکی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،25 آبان 1401

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) بروجرد گفت: هفت هزار و ۲۲۹ خانوار با سرپرست زن از حمایت های این نهاد در حوزه های مختلف در شهرستان بروجرد برخوردار هستند.

محمد باجلان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تعداد خانوار از جمعیتی حدود ۱۴ هزار و ۴۵۰ نفر هستند که با هدف توانمندسازی در طرح های مختلف کمیته امداد اعم از اشتغال، بیمه بیکاری، حمایت های حوزه مسکن، تحصیلی فرزندان و تامین جهیزیه برای دختران بهره مند هستند.

وی با اشاره به اینکه بیشتر این افراد بر اثر فوت همسر سرپرست خانوار شده اند، افزود: علاوه بر این، طلاق، متارکه، زنان بد سرپرست، اعتیاد همسر، همسر زندانی و متواری بودن همسر از دیگر دلایلی است که زنان به عنوان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته اند و بصورت ماهانه مستمری دریافت می کنند.

باجلان بیان کرد: خانوارهای ۲ نفر ماهانه ۷۸۰ هزار تومان، سه نفره یک میلیون و ۲۰۰، چهار نفره یک میلیون و ۴۰۰ و پنج نفره و بالاتر ماهانه یک میلیون و ۷۲۰ هزار تومان مستمری دریافت می کنند در کنار مستمری از سایر حمایت ها در سرفصل های مختلف مورد حمایت قرار می گیرند.

رییس کمیته امداد بروجرد با تاکید بر توانمند سازی زنان سرپرست خانوار در مجموعه کمیته امداد شهرستان اضافه کرد: امسال با هدف توانمندسازی و اشتغالزایی مددجویان این نهاد حمایتی  ۲۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که این میزان تسهیلات بصورت ۳۶۱ مورد پرداخت وام بوده است که در بخش های مختلفی از جمله کشاورزی، دامداری، مشاغل خانگی، صنایع دستی و سایر موارد مورد نظر متقاضیان انجام شده است تا بتوانند با ایجاد یک کسب و کار درآمدی داشته باشند.

وی با اشاره به حمایت کمیته امداد در تامین هفت کالای اصلی جهیزیه دختران تحت پوشش گفت:  از ابتدای امسال تا کنون ۱۰ مورد تهیه و خرید جهیزیه توسط کمیته امداد بروجرد صورت گرفته که برای هر مورد خرید کالاهای مورد نیاز به مبلغ حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان انجام شده است.

رییس کمیته امداد بروجرد با بیان اینکه بیشتر زنان سرپرست خانوار در رده سنی ۲۰ تا ۵۵ سال قرار دارند، افزود: زنان سرپرست خانوار بالای ۵۵ سال نیز به صورت تامین بیمه بیکاری مورد حمایت قرار دارند.

وی در راستای حمایت از زنان سرپرست خانوار در حوزه اشتغال اظهار داشت: بسته های تشویقی اعم از پرداخت وام با سقف ۱۰۰ میلیون تومان برای کارفرمایان در نظر گرفته شده است که در صورت به کار گرفتن زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد و یا فرزندان آنها، به کارفرمایان و کارآفرینان داده می شود.

باجلان یادآور شد: کمیته امداد شهرستان بروجرد در راستای توانمندسازی مددجویان تحت پوشش و کاهش فقر در خانواده های نیازمند در مجموع به ۱۱ هزارو ۲۰۰ خانوار با جمعیت ۱۹ هزار و ۵۰۰ نفر خدمات حمایتی ارائه می‌دهد، هدف مهم کمیته امداد توانمندسازی نیازمندان و مددجویان تحت پوشش از طریق ایجاد فرصت‌های شغلی و فراهم کردن بسترهای درآمدزایی برای آنها است در همین راستا تلاش می شود زمینه توانمندسازی و استقلال اقتصادی و معیشتی جامعه هدف مهیا شود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی در بروجرد ایجاد شد

محمد نوروزی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 25 آبان 1401

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت گفت: صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی در راستای خدمات دهی به متقاضیان برای خرید انواع ماشین آلات معدنی تولید داخل ایجاد شده است.

محمد اصل مرزی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران افزود:
صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی با همکاری معاونت معادن و فرآوری مواد معدنی وزارت صمت و همچنین ایمیدرو در بروجرد تشکیل شد.

وی اظهار داشت: این صندوق با هدف تسهیل برای خرید انواع ماشین آلات معدنی تولید داخل از جمله بیل مکانیکی، بلدوزر و تراکتور ایجاد که تسهیلات ۱۲ درصد به معدن کاران اعطا می کند.

وی افزود: این ماشین آلات ساخت کارخانجات هپکو بوده و بین ۵ تا ۱۲ ماه پس از عقد قرارداد به متقاضیان تحویل خواهد شد.

رییس صمت بروجرد گفت: معدن کاران میتوانند برای ثبت نام و استفاده از این تسهیلات به سایت صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی به نشانی www.iranmico.com مراجعه نمایند.

اصل مرزی ادامه داد: فروش محصولات هپکو از امروز در کشور با هدف حمایت از تولید داخل، برای اولین بار ۶۰۰ دستگاه انواع محصولات شرکت هپکو با ۸۰ درصد تسهیلات بانکی به فروش می‌رسد. مدت بازپرداخت تسهیلات چهار ساله با شش ماه تنفس و سود ۱۲ درصد درنظر گرفته شده است و ۸۰ درصد قیمت محصول از طریق تسهیلات بانکی پرداخت می‌شود.

وی در رابطه با تنوع محصولات مشمول این تسهیلات، اعلام کرد: سه مدل بیل مکانیکی، سه مدل لودر (چرخ لاستیکی)، یک مدل بولدوزر و ۲ مدل تراک از جمله محصولات شرکت هپکو است که مشمول خرید تسهیلاتی قرار دارند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

پیشنهاد تشکیل وزارت «خانواده و جوانی جمعیت»

مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  15 آبان 1401

ستاد امر به معروف و نهی از منکر در نامه ای به رئیس جمهور منتخب مردم با توجه به آسیب پذیری نهاد خانواده و جوانان و نوجوانان در اغتشاشات اخیر، خواستار تشکیل وزارت «خانواده و جوانی جمعیت» شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ در نامه دکتر سیدمحمدصالح هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر به آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور تشکیل «وزارت خانواده و جوانی جمعیت» با تجمیع برخی سازمان ها و رده های ستادی از جمله: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، سازمان بهزیستی، امور بازنشستگان وزارت رفاه، کار و امور اجتماعی، سازمان بازنشستگی کشوری، معاونت جوانان وزارت ورزش و سازمان امور اجتماعی کشور پیشنهاد شده است.
وی با اشاره به اصول 10 و 21 قانون اساسی، نقش بنیادی خانواده در جامعه اسلامی و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی، تضمین حقوق زن در تمام جهات با رعایت موازین اسلامی و ایجاد زمینه‌های مساعد برای رشد شخصیت زن را مهم توصیف کرده است.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اعلام اینکه موفقیت و استحکام خانواده، موجب موفقیت و توسعه جامعه می شود و در مقابل، ناکامی و تزلزل خانواده موجب معضلات و بحران های جامعه خواهد شد، تصریح کرده است: اغتشاشات اخیر نشان داد مهمترین کانون آسیب پذیر و زمینه ساز معضلات اجتماعی، خانواده است.
در این نامه، با اشاره به مسئولیت ۲۳ دستگاه در پیگیری و درمان آسیب‌های اجتماعی در کشور و دریافت اعتباراتی بدین منظور آمده است: اما نتیجه و خروجی کار این دستگاه ها در سطح جامعه مشخص نیست و با افزایش آسیب‌ها و تنوع آن‌ها مواجهیم و در این عرصه کسی پاسخ‌گو نیست و هر نهادی مشکلات را به گردن دیگری می‌اندازد و هر مسئله ای که متولیان متکثر بدون وجود یک مرجع پاسخ گو داشته باشد به همین سرنوشت مبتلا می شود.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، پیش‌بینی، پیشگیری و مقابله با پدیده‌ها، معضلات و آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق، کودکان کار، تکدی گری و... را بدون اعمال مدیریت متمرکز و تخصصی همچنین ایجاد پیوستگی نهادی غیرممکن دانسته است.
از دیگر دلایل اصلی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای تشکیل وزارت خانه «خانواده و جوانی جمعیت» در این نامه می توان به: توجه مضاعف به حوزه زنان، خانواده و جمعیت، ثبات مراکز تصمیم‌ساز و ارتباط منسجم آنها با یکدیگر، جلوگیری از مسئولیت‌گریزی و جزیره‌ای عمل کردن نهادهای تصمیم‌ساز و اجرایی و در کنار آن هدایت مناسب منابع و امکانات و افزایش صرفه‌جویی و بهره‌وری اشاره کرد.
این ستاد برای جلوگیری از بزرگ شدن دولت با تشکیل وزارت خانه جدید، پیشنهاد ادغام وزارت ورزش با وزارت کار و تعاون و تشکیل وزارتخانه «کار و ورزش» را در این نامه مطرح کرده است.
گفتنی است چندی قبل دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی پیشنهاد تشکیل وزارت خانه خانواده و جوانی جمعیت را مطرح کرده بود.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی