مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  15 آبان 1401

ستاد امر به معروف و نهی از منکر در نامه ای به رئیس جمهور منتخب مردم با توجه به آسیب پذیری نهاد خانواده و جوانان و نوجوانان در اغتشاشات اخیر، خواستار تشکیل وزارت «خانواده و جوانی جمعیت» شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ در نامه دکتر سیدمحمدصالح هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر به آیت الله سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور تشکیل «وزارت خانواده و جوانی جمعیت» با تجمیع برخی سازمان ها و رده های ستادی از جمله: معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، سازمان بهزیستی، امور بازنشستگان وزارت رفاه، کار و امور اجتماعی، سازمان بازنشستگی کشوری، معاونت جوانان وزارت ورزش و سازمان امور اجتماعی کشور پیشنهاد شده است.
وی با اشاره به اصول 10 و 21 قانون اساسی، نقش بنیادی خانواده در جامعه اسلامی و استواری روابط خانوادگی بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی، تضمین حقوق زن در تمام جهات با رعایت موازین اسلامی و ایجاد زمینه‌های مساعد برای رشد شخصیت زن را مهم توصیف کرده است.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اعلام اینکه موفقیت و استحکام خانواده، موجب موفقیت و توسعه جامعه می شود و در مقابل، ناکامی و تزلزل خانواده موجب معضلات و بحران های جامعه خواهد شد، تصریح کرده است: اغتشاشات اخیر نشان داد مهمترین کانون آسیب پذیر و زمینه ساز معضلات اجتماعی، خانواده است.
در این نامه، با اشاره به مسئولیت ۲۳ دستگاه در پیگیری و درمان آسیب‌های اجتماعی در کشور و دریافت اعتباراتی بدین منظور آمده است: اما نتیجه و خروجی کار این دستگاه ها در سطح جامعه مشخص نیست و با افزایش آسیب‌ها و تنوع آن‌ها مواجهیم و در این عرصه کسی پاسخ‌گو نیست و هر نهادی مشکلات را به گردن دیگری می‌اندازد و هر مسئله ای که متولیان متکثر بدون وجود یک مرجع پاسخ گو داشته باشد به همین سرنوشت مبتلا می شود.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، پیش‌بینی، پیشگیری و مقابله با پدیده‌ها، معضلات و آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق، کودکان کار، تکدی گری و... را بدون اعمال مدیریت متمرکز و تخصصی همچنین ایجاد پیوستگی نهادی غیرممکن دانسته است.
از دیگر دلایل اصلی ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای تشکیل وزارت خانه «خانواده و جوانی جمعیت» در این نامه می توان به: توجه مضاعف به حوزه زنان، خانواده و جمعیت، ثبات مراکز تصمیم‌ساز و ارتباط منسجم آنها با یکدیگر، جلوگیری از مسئولیت‌گریزی و جزیره‌ای عمل کردن نهادهای تصمیم‌ساز و اجرایی و در کنار آن هدایت مناسب منابع و امکانات و افزایش صرفه‌جویی و بهره‌وری اشاره کرد.
این ستاد برای جلوگیری از بزرگ شدن دولت با تشکیل وزارت خانه جدید، پیشنهاد ادغام وزارت ورزش با وزارت کار و تعاون و تشکیل وزارتخانه «کار و ورزش» را در این نامه مطرح کرده است.
گفتنی است چندی قبل دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی پیشنهاد تشکیل وزارت خانه خانواده و جوانی جمعیت را مطرح کرده بود.