( Bahrololoom News ( News Site: Cultural and Social

۷ مطلب در مهر ۱۴۰۱ ثبت شده است

دکتر هاشمی گلپایگانی مطرح کرد: گشت ارشاد مسئولان برای کمک به دولت پر کار و دغدغه مند است

مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  3 مهر 1401

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر از افزایش فشارها به این نهاد انقلابی و مردمی بعد از طرح مسئله گشت ارشاد مسئولان خبر داد.

دکتر سیدمحمدصالح هاشمی گلپایگانی در شورای معاونان ستاد گفت: در بحث عفاف و حجاب بزرگترین مشکل بدحجاب ها نیستند بلکه مسئولان جلسه نشین و بی تفاوت نسبت به ارزش ها و آرمان های نظام و انقلاب هستند.

قائم مقام رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر از افزایش فشارها به این نهاد انقلابی و مردمی بعد از طرح مسئله گشت ارشاد مسئولان خبر داد و گفت: امیرالمومنین(ع) فقط مسائل امنیتی را مستثنی از تبیین نمودند مگر اینکه همه چیز را بخواهیم امنیتی کنیم.

گشت ارشاد مسئولان برای کمک به دولت پر کار و دغدغه مند است
دکتر هاشمی گلپایگانی با بیان اینکه ستاد امربه معروف توجیه گر فعالیت های دولت نیست، افزود: آقای رییس جمهور به گشت ارشاد مسئولان بهای بیشتری بدهند و در مواجهه با مسئول ناکارآمد و غیرهمسو جدی تر عمل نمایند، هرچند حقیقتا معتقدیم این دولت از لحاظ رویکرد مردمی و انقلابی قابل مقایسه با دولت قبلی نیست ولی حمایت از دولت نباید تصور توجیه را بوجود آورد؛ گشت ارشاد مسئولان بنا به اصل هشتم قانون اساسی تقویت و ساماندهی امربه معروف مردم نسبت به مسئولان، مردم به مردم و مسئولان نسبت به مردم است.

وی تأکید کرد: سیاست گشت ارشاد مسئولان برای کمک به دولت پر کار و دغدغه مند است.

دکتر هاشمی گلپایگانی با اشاره به رویکرد اخیر مطرح شده توسط برخی مسئولان دولتی که ما «اعمالی هستیم نه اعلامی» گفت: این موضوع با سیاست های دولت تعارض دارد؛ رییس جمهور بارها گفته است ما حرفمان را با مردم می زنیم بعد اقدام و عمل می کنیم.

فراهم شدن زمینه حضور خانواده ها در ورزشگاه‌ها
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با طرح این انتقاد، چه اعمال بدون اعلامی بود که ورزشگاه را به این شکل درآوردید؟ گفت: اگر شما مانند دو دولت قبل اصرار دارید خانم ها به ورزشگاه بیایند، خوب زمینه را فراهم آورید تا در قالب خانواده، مادر و پدر با فرزندشان حضور داشته باشند.

این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان اینکه برگزاری کرسی های آزاد اندیشی در دستور کار ستاد قرار دارد، افزود: تاکنون یک جلسه کرسی آزاداندیشی با حضور منتقدان با موضوع «عفاف و حجاب» برگزار شده و همه صاحب نظران و منتقدان را از آقایان ابطحی، روحانی و احمدی نژاد گرفته تا آقایان پناهیان و ضرغامی و هرکسی که حرفی برای گفتن دارد به جلسه نقد ستاد دعوت می کنیم.
وی ادامه داد: ستاد آمادگی دارد که حکم «مشاور ناقد» برای منتقدان صادر کند هر چند عده ای هم دنبال آن هستند که یک طرفه در فضای مجازی حرفی یا نیشی بزنند ولی از آنها هم دعوت می کنیم.
پاسخ به تحریفات یکی از کارکنان سابق ستاد
دکتر هاشمی گلپایگانی به موضع ستاد درباره مناظره اخیر و اظهارات یکی از کارکنان سابق ستاد پرداخت و گفت: این بی بصیرتی است که بخواهیم با تیم های قبلی وارد چالش شویم تا فرصتی برای سوءاستفاده رسانه های دشمن یا افراد فرصت طلب فراهم شود که بله! اینها را به جان هم انداختیم.

وی اظهارات یکی از کارکنان سابق ستاد را تحریف واقعیت و ساده لوحانه توصیف کرد و گفت: شبکه های بیگانه از این اظهارات برای مقاصد شومشان به خوبی در فضای صیانت نشده مجازی بهره برداری کردند و علی‌رغم میل باطنی باید توضیحی بدهیم.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در تشریح واقعیت ماجرا گفت: از آقای مفتاح سوال کردم که چرا فرمایشات جدید مقام معظم رهبری درباره عفاف و حجاب را در تارنما نمی گذارید و مطلب سال‌ها قبل را گزینشی منتشر می کنید و می خواهید حرف خودتان را تحمیل کنید؟
وی افزود: رهبر معظم انقلاب در جمع فعالان عفاف و حجاب در سال 1397 مسئله عفاف و حجاب را در عداد مسائل مهم کشور نمی دانند بلکه بالاتر از آنها می دانند؛ بعد این آقایان تمامی این توصیه های اخیر را رها کرده و امیال خودشان را به نام آقا برجسته می کنند.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: خیلی از مسئولان بی مسئولیت با تحریف و تفسیر نابجای فرمایشات آقا، تنبلی و ترک فعل های شان را در قبال فرایض دینی توجیه می کنند و بعد با بی تقوایی می گویند فلانی گفته هرجا ایشان فرموده اولویت است، بردارید!

دکتر هاشمی گلپایگانی با بیان اینکه ستاد ۱۸ عرصه فعالیت برای خودش تعریف کرده و یکی از آنها عفاف و حجاب است، گفت: شورای انقلاب فرهنگی ۱۲وظیفه قانونی در این حوزه برای ستاد تعریف کرده و بیشترین مطالبه مردمی و ثبت تشکل ها در این بخش است و به حول و قوه الهی پاسخ‌گوی این مطالبات خصوصا خانواده شهدا هستیم و هرجا فشار از جانب دشمن دانا با کمک دوست نادان بیشتر شد باید جدی تر بایستیم و چون منطق و استدلال داریم به مدد الهی از اجرای ارزش های دینی کوتاه نمی آییم.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

اعطای حکم وزیر فرهنگ به عنوان رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارتخانه

محمد نوروزی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 1 مهر 1401

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ در نشست آیت الله محمدکاظم صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر، دبیر و تعدادی از مسئولان این ستاد با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونین آن وزارتخانه، رئیس، جانشین و دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی احکام خود را دریافت کردند.

بر این اساس دکتر محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارتخانه و دکتر سیدمحمد هاشمی شیرازی معاون حقوقی، امور مجلس و استان ها و حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر در امور فرهنگی به عنوان جانشین و دبیر این شورا حکم خود را با امضای دبیر ستاد دریافت کردند.

غفلت ستاد امر به معروف یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل جبران نیست
رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این دیدار گفت: در حکومت اسلامی مهمترین دژی که خدا منظور کرده امر به معروف و نهی از منکر است.
آیت الله محمدکاظم صدیقی افزود: این دو فریضه، محافظ تک تک احکام شریعت هستند و بالاترین معروف حفظ نظام و افزودن بر اقتدار نایب امام زمان(عج) و بدترین منکر تضعیف نظام است.

وی با بیان اینکه مسئولان فرهنگی نظام افراد معتقدی هستند و حضورشان در سنگر خدمت، قبول فرماندهی یک جبهه است، گفت: دولت فعلی نقطه عطفی است؛ نه اینکه گلایه نداریم و توقعات برآورد شده ولی به دنبال خدمت به دین است و در تحقق منویات نایب امام زمان(عج)در حد تشخیص و امکاناتش سرسوزنی مضایقه نمی کند.

آیت الله صدیقی با اشاره به اینکه غفلت ستاد امر به معروف یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل جبران نیست، تصریح کرد: دشمن یک لحظه هم از تخریب اعتقادات و اشاعه فساد غافل نیست و اگر سنگرها را مستحکم نکنیم و به میدان نیاییم باختیم.

وی هدف از تشکیل این جلسه را همفکری مشترک و استفاده از امکانات طرفین برشمرد و افزود:در طراز این فریضتین هنوز قدم مهمی برداشته نشده ولی ظرفیت بسیار بالایی است و می شود تدارک مافات کرد.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر همچنین از سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا در تقابل با جریان غرب زده، برای ساخت فیلم های فاخری با موضوع امر به معروف و نهی از منکر برنامه ریزی کند.

وی تأکید کرد: دشمن قوی نیست ما ضعیف عمل می کنیم هیچ نترسید و با قوت پیش بروید.

اهتمام وزارت‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی به اجرای مصادیق امر به معروف و نهی از منکر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست گفت: در مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار بسیار سختی را آغاز کردیم و پیش رو داریم.
دکتر محمدمهدی اسماعیلی تصریح کرد: بهترین عناصر متخصص و انقلابی را در وزارتخانه بکار گرفته ایم و این کار بزرگ نیاز به همکارانی با عزم و جهاد انقلابی دارد.
وی بر اهتمام وزارت‌ فرهنگ و ارشاد اسلامی به اجرای مصادیق امر به معروف و نهی از منکر در حوزه های مختلف این وزارتخانه تاکید کرد و گفت: توجه ویژه به مصادیق امر به معروف و نهی از منکر یکی از شاخصه های اصلی برنامه ها و اقدامات وزارت فرهنگ در دوره جدید به شمار می‌رود.

در ادامه این نشست مشترک، دکتر سیدمحمدصالح هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر مطالب جدی و کاری را بیان کرد و طرفین به بحث و تبادل نظر پرداختند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمانشاه: همه ما همیشه مدیون شهدا و خانواده معظم شهدا هستیم.

مریم خاکی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 1 مهر 1401

به گزارش روابط عمومی ستاد؛ در دیدار امروز آیت الله علماء با خانواده دو تن شهدای شهر کرمانشاه، که در محله جعفر آباد و خیابان سیدجمال الدین اسد آبادی صورت گرفت،حضور میلیونی در مراسم اربعین را از برکت خون شهدا دانست.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کرمانشاه گفت:شهدا به گردن همه ما حق دارند، همه ما مدیون خون شهدا هستیم ، یکی از نتیجه های خون شهدا این است که شاهد حضور 28 میلیونی در اربعین هستیم.

وی اظهار داشت: قدرت امروز ایران از برکت شهداست، لذا ما هیچوقت نمی توانیم قدر دان شهدا و خانواده شهدا باشیم چون امروز امنیت ایران به پشتوانه شهدا و جوانان رزمنده است.

گفتنی است: دیدار امروز رئیس ستاد و امام جمعه کرمانشاه با خانواده شهید بهرام رضایی که در سال 1367 و در سن 17 سالگی در محور سرپل ذهاب به فیض شهادت نائل گشت و خانواده شهید علی اشرف امیری که در بمباران سال 1359 در مدسه به شهادت رسید.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

اطلاعیه ستاد امر به معروف و نهی از منکر در خصوص حادثه تاسف بار برای یکی از جوانان این سرزمین

مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  1 مهر 1401

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در خصوص حادثه تاسف بار درگذشت مرحومه مهسا امینی اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است:

"بسم الله الرحمن الرحیم"

ستاد امر به معروف و نهی از منکر با عرض تسلیت این ضایعه ناگوار به خانواده مرحومه مهسا امینی و طلب مغفرت از درگاه خداوند منان برای ایشان و صبر برای بازماندگان، درخصوص این واقعه تلخ نکات زیر را به عرض مردم شریف ایران می رساند.

۱- در این واقعه، اصل بر اجرای عدالت و شفافیت است و از دستگاه های مسئول انتظار می رود با رسیدگی کامل و اعلام به موقع، وجدان عمومی و اذهان آحاد جامعه را در قضاوت منصفانه یاری نمایند.

۲- ستاد امربه معروف و نهی از منکر همان‌گونه که بارها اعلام کرده با فرآیندی که منجر به مقابله مستقیم گشت ارشاد پلیس با بدحجابان و دستگیری و دادگاهی نمودن مردم عادی شود مخالف است و اعتقاد دارد با راهکارهای مناسب و بدون تنش های اجتماعی این مسئله را می توان به شیوه های بسیار اثرگذار تدبیر و حل کرد؛ چون در طرح جامع ستاد امربه معروف و نهی از منکر، گشت ارشاد پلیس به گشت ارشاد مسئولان و اقویا و گشت حمایتی مردمی با رویکرد جایگزینی تخلف به جای جرم، تبدیل وضعیت می‌دهد.

۳- اکنون که رئیس جمهور محترم به وزیر کشور دستور پیگیری ویژه داده اند، چون این مسئله و مسائل مشابه محصول یک فرآیند است، مناسب نیست وزارت کشور فقط به بررسی موردی و جزییات این واقعه اکتفا کند بلکه این مسئله را به صورت کامل و جامع بررسی و گزارش همه جانبه ای از عللی که منجر به بروز چنین معلولی شده است، ارائه و پاسخ به این سوالات را مد نظر قرار دهد:

* ۳۲ دستگاهی که در حوزه عفاف و حجاب بنا به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی طی حداقل 20 سال گذشته۳۳۰ تکلیف قانونی برعهده داشتند چگونه به وظایف خود عمل کرده اند؟

* آیا برای این جوان 22 ساله و میلیون ها جوان دیگر این مرز و بوم فرهنگ‌سازی لازم توسط دستگاه های فرهنگی در کنار اجرای صحیح قانون صورت پذیرفته یا فقط به شعار «کار فرهنگی» اکتفا شده است؟

* صدا و سیما به عنوان نهادی که بیشترین مسئولیت فرهنگ‌سازی را در حوزه عفاف و حجاب دارد آیا به وظایف فرهنگی خود به گونه ای عمل کرده است تا فرزندان جامعه ما رو در روی پلیس قرار نگیرند؟

* آیا آموزش و پرورش و آموزش عالی، خود را متولی تربیت و تزکیه فرزندان این مرز و بوم نیز می دانند یا وظیفه اصلی را صرفا در آموزش دروس خلاصه و با ترک فعل های قانونی در فرهنگ سازی عفاف و حجاب، عملا پلیس را مجبور به برگزاری کلاس های آموزشی کرده اند؟ آیا نیروی حافظ نظم و امنیت باید متولی برگزاری کلاس های آموزش عفاف و حجاب باشد؟

* از ستاد امربه معروف گرفته تا خود وزارت کشور و بقیه نهادهای مسئول چقدر به وظایف قانونی خود در بحث عفاف و حجاب درست عمل می کنند؟ حتما باید حوادث ناگواری در این کشور رخ دهد تا متولیان و مسئولان به فکر چاره جویی بیفتند؟

۴- ستاد امر به معروف و نهی از منکر ضمن تاکید بر لزوم حل معضل موجود در حوزه عفاف و حجاب، معتقد است که نگاه به این مسئله باید تغییرکرده و جرم بودن بدحجابی و بازداشت و پرونده سازی و دادگاهی شدن افراد که تنها موجب بروز تنش های اجتماعی و موج سواری دشمن خواهد شد، در قوانین اصلاح و با پدیده بدحجابی به عنوان یک تخلف برخورد کرد.

در مواجهه با این موضوع نه پلیس باید مستقیماً وارد صحنه شده و نه کار به محاکم قضایی سپرده شود و نه قوه مجریه مسئولیت کار را برعهده بگیرد بلکه مسئله عفاف و حجاب فقط با سپردن کار به دست خود مردم و دادن اختیارات قانونی مشخص و برنامه ریزی و مدیریت صحیح قابل حل است.

۵ - مجلس شورای اسلامی می بایست به صورت جدی و جامع به بررسی طرح عفاف و حجاب پرداخته و جامعه را از التهاب بحران ها و ایجاد حوادثی که هر از چندگاهی به وقوع می پیوندد، نجات دهد. نمایندگان مردم منتظر نمانند تا آمربه معروف و ناهی از منکری مورد اهانت و ضرب و جرح قرار گرفته یا به شهادت برسد یا جوان بدحجابی در فرآیند اعمال قانون،آسیب های جبران ناپذیری ببیند. مگر نه اینکه به قول شهید سلیمانی«همه مردم اعم از بدحجاب و با حجاب فرزندان ما هستند» چرا باید در خلاها و اشکالات قانونی، بین فرزندان کشور تقابل صورت گیرد؟

قانون برای رفع مشکلات اجتماعی وضع می شود و اکنون که این منازعات وجود دارد یعنی یا قانون وجود ندارد یا ناکارآمد است. لذا برای جلوگیری از تقابل های اجتماعی، اصلاح فوری قانون بنا به مصالح عقلایی و شرعی بدون تسلیم در مقابل جوسازی ها و سیاست زدگی ها، مطالبه به حق و جدی جامعه اسلامی از مجلس شورای اسلامی است.

۶- متاسفانه در حوادث تاسف باری از این دست، عده ای از سلبریتی های هنجارشکن و مروج بی بند و باری که خود از عوامل مهم تخریب فرهنگی جامعه می باشند بر احساسات جریحه دار شده جامعه موج سواری می کنند. این غوغاسالاران که غالبا با ارتزاق از پول های بی رویه دستگاه های حاکمیتی و تریبون آنها چهره های مطرحی شده اند در هم‌صدایی با رسانه های بیگانه و برخی عناصر ساده لوح از هر ماجرایی، دستاویزی برای هتک حرمت، توهین و تمسخر می سازند. حساب این افراد منفعت طلب که مترصد فرصتی هستند تا التهاب آفرینی و تشویش افکار عمومی نمایند از حساب مردم جداست. لذا باید گشت ارشاد مسئولان و سلبریتی ها فعال شود و پلیس، کلاس های آموزشی عفاف و حجاب را به جای مردم عادی برای سلبریتی ها برگزار کند تا شاید اندکی جبران مافات شود. سلبریتی های هنجارشکن و مسئولان سلبریتی پرور که فرهنگ جامعه را تخریب کرده اند نباید در ولنگاری فضای مجازی به جای شرمندگی، طلبکار باشند.

در پایان ستاد امر به معروف و نهی از منکر مجددا ناراحتی عمیق خود را از بروز و ظهور چنین وقایع ناگواری ابراز می دارد و تأسف می خورد که چرا باید به جای حاکمیت آرامش در سایه عقلانیت و قوانین مترقی، امروز شاهد چنین رویدادهای تلخی در بلاتکلیفی ها و خلاهای قانونی با قصور و تقصیر نهادهای فرهنگ ساز باشیم.

از خداوند متعال مسئلت می نماییم جهان نا آرام بشریت را به وجود و ظهور آرام بخش و عدل گستر حضرت حجت(عج) منور نماید

 

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

نماینده ولی فقیه در کردستان در منزل مرحومه مهسا امینی/ پیگیر موضوع از مجراهای قانونی هستیم

محمد نوروزی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 1 مهر 1401

نماینده ولی فقیه و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در کردستان به همراه خانواده خود با حضور در منزل مرحومه مهسا امینی گفت: اتفاق ناگوار، تلخ و غم‌انگیز را از طریق مبادی قانونی پیگیری می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان کردستان؛ حجت الاسلام عبدالرضا پورذهبی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در کردستان به همراه خانواده خود در منزل مرحومه مهسا امینی حضور یافت و با آنها ابراز همدردی کرد.

وی ضمن ابراز همدردی و تسلیت این اتفاق غم‌انگیز به خانواده وی، اظهار کرد: از خداوند برایتان طلب صبر و اجر در این مصیبت بزرگ داریم.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در کردستان گفت: این اتفاق تلخ برای همه ما ناراحت‌کننده بود و به عنوان نماینده رهبر انقلاب در استان کردستان پیگیری‌های لازم را برای شفاف‌سازی کامل در این خصوص  از طریق مبادی قانونی انجام می‌دهیم.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

بی تفاوت نباشیم!

مریم خاکی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 1 مهر 1401

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران: جامعه ای که فرهنگ و اخلاق اولویت نخست آن نباشد یقینا چالش های اجتماعی و امنیتی فراوانی را تجربه خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان مازندران، حجت الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی معلمی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در مورد حادثه تلخ اخیر برای مرحومه امینی و حوادث پس از آن مطلبی نگارش نمود که متن کامل آن به این شرح می‌باشد:

ماجرای گشت ارشاد
جامعه‌ای که فرهنگ و اخلاق اولویت نخست آن نباشد یقینا چالش‌های اجتماعی و امنیتی فراوانی را تجربه خواهد کرد. جامعه‌ای که در همه حال اقتصاد و ثروت اندوزی مسئله بنیادین آن باشد نباید توقع صلاح و رستگاری داشته باشد.
مسئولیت پذیری آحاد جامعه که از فرهنگ و اخلاق شایسته‌ی یک جامعه برمی خیزد ضامن تداوم نیک رفتاری خواهد بود. جامعه‌ای که فرهنگ و اخلاق در آن اولویت نداشته باشد افراد آن جامعه مسئولیت پذیر نخواهند بود.
امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه همگانی است که ضرورت آن را اندیشمندان و اخلاق گرایان غربی نیز دریافته اند و با قیام در برابر لیبرالیسم فرهنگی و اخلاقی، لزوم همگانی شدن امر به معروف و نهی از منکر را در جوامع خویش مطالبه می‌کنند. نمونه این اندیشمندان آقای مایکل کوک استاد دانشگاه پرینستون آمریکاست.
کسانی که ادعای اسلام شناسی دارند و یا خود را فقیه و مفسر می‌خوانند گویا یک بار هم قرآن و آیات نورانی اش درباره امر به معروف و نهی از منکر را مرور نکرده اند! دین و اساسا جامعه‌ی فاقد پدیده امر به معروف و نهی از منکر روی رستگاری و خوشبختی را نخواهد دید چه در دنیا و چه در عقبی! تاکیدات فراوان بر امر به معروف و نهی از منکر حتی در جایی که امید نجات برای گناهکاران نیست مانند این آیه: (وَإِذْ قَالَتْ أُمَّةٌ مِّنْهُمْ لِمَ تَعِظُونَ قَوْمًا اللَّهُ مُهْلِکُهُمْ أَوْ مُعَذِّبُهُمْ عَذَابًا شَدِیدًا قَالُوا مَعْذِرَةً إِلَىٰ رَبِّکُمْ وَلَعَلَّهُمْ یَتَّقُونَ
ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺑی‌ﺍﻋﺘﻨﺎ، ﻧﺎﻫﻴﺎﻥ‌ﺍﺯ ﻣﻨﻜﺮ ﺭﺍ ﺳﺮﺯﻧﺶ ﻛﺮﺩﻧﺪ: «ﭼﺮﺍ ﺟﻤﺎﻋﺘی ﺭﺍ ﻣﻮﻋﻈﻪ ﻣی‌ﻛﻨﻴﺪ ﻛﻪ ﺩﺳﺖ‌ﺁﺧﺮ ﺧﺪﺍ ﻧﺎﺑﻮﺩﺷﺎﻥ ﻣی‌ﻛﻨﺪ ﻳﺎ ﺑﻪ ﻋﺬﺍﺑی ﺳﺨﺖ ﺩﭼﺎﺭﺷﺎﻥ ﻣی‌ﺳﺎﺯﺩ؟» ﺟﻮﺍﺏ ﺩﺍﺩﻧﺪ: ﺗﺎ ﭘﻴﺶ ﺧﺪﺍ ﻋﺬﺭی ﻣﻮﺟﻪ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﻢ. ﺗﺎﺯﻩ، ﺷﺎﻳﺪ ﺍﺯ ﻛﺎﺭ ﺯﺷﺘﺸﺎﻥ ﺩﺳﺖ ﺑﺮﺩﺍﺭﻧﺪ) نشان می‌دهد امر به معروف و نهی از منکر البته در چارچوب صحیحش حتی در مواردی که امید اثر هم نمی‌رود لازم است.
فرافکنی و سلب مسئولیت از خویش در جامعه موجب می‌شود حتی مردم در مواجهه با کار‌های زشت و ناپسند خود را کنار کشیده و دیگران بویژه حکومت را مسئول برخورد و یا تذکر به مرتکبان منکرات بدانند. گرفتاری و بدبختی یک جامعه از همین نقطه آغاز می‌شود.
در نگاه بنده گشت ارشاد به این نحو که در ساختار قوای انتظامی تعریف شده انحراف از آموزه‌های دینی است، اما نه به این معنا که گشت ارشاد را تعطیل کنیم، بلکه باید سرایت بدهیم و آن را فراگیر کنیم. مردم با فرار از امر به معروف و نهی از منکر و خالی نمودن بار این مسئولیت بر دوش قوای انتظامی کار ناپسندی مرتکب شده اند و می‌شوند. عواقب آنچه که در گشت ارشاد رخ داده یقینا در دستگاه عدالت الهی گریبان مردم را نیز خواهد گرفت.
آنان که امروز با فوت یک شهروند برآشفته شدند و تقاضای حکم حکومتی می‌کنند بهتر است به پرونده اعمال خویش در دهه شصت و هفتاد نگاهی بیندازند! گشت ارشاد از انبان چه کسی در آمد؟! این تحفه نتیجه پیشنهاد چه کسانی است؟ جوانان دهه هشتاد و نود شاید ندانند، اما خیانت است به آنان نگوییم که کسانی در دهه شصت و هفتاد با در دست داشتن قدرت چنان تندروی نمودند که ثمره آن تندروی روگردانی مردم از آنان و شیوه آنان بود. آن تندرو‌ها که اقبال عمومی را از دست دادند به جای اصلاح خویش دین را اصلاح نمودند و قرائتی از دین پیدا کردند که با عرف سازگار باشد! قرائتی که همرنگی با جماعت را به ارمغان آوَرَد؛ خیانت است اگر به جوانان نگوییم عده‌ای که امروز به دنبال عرفی سازی دین هستند همان‌هایی هستند که قرائتی خوارج گونه از دین داشتند و هر اندیشه‌ای به غیر از اندیشه خویش را تخطئه می‌کردند و در حوزه هنری و زیرزمین بنیاد شهید و ... دین را به زور چماق هم که شده به جمجمه جوانان تزریق می‌نمودند.
سخنی با جوانان: مثل معروف است که مار گزیده از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود. مفهوم این ضرب المثل آن است که اگر فردی بار دوم در سوراخی که از آن گزیده شده دست فرو ببرد باید در عقل او تردید نمود.
دُوَل استکباری و استعماری بار‌ها و بار‌ها سوءنیت و سوءرفتار خویش نسبت به مسلمانان عموما و ایرانیان خصوصا نشان داده اند! از قحطی برنامه ریزی شده در جنگ جهانی اول که به مرگ نه میلیون ایرانی منجر شد گرفته تا کودتای رضاخانی و از اشغال ایران در جنگ جهانی دوم گرفته تا ساقط نمودن دولت ملی دکتر مصدق و از جداسازی بحرین از ایران گرفته تا جنگ تحمیلی هشت ساله همه و همه کارنامه جنایت این دولت‌ها علیه ایران و ایرانی است! حال چگونه گربه عابد شده و دلش به حال مردم ایران سوخته است؟
دستاورد‌های جمهوری اسلامی بنیان استعماری غرب را به لرزه درآورده و این موجب خشم آنان شده و بیکار ننشسته اند بلکه لحظه به لحظه برای نابودی ایران و ایرانی برنامه ریزی می‌کنند! کافیست تاریخ جنایت‌های دولت‌های غربی را در کشور‌های آفریقایی مانند لیبی، سودان، کنگو، الجزایر، نیجریه، آفریقای مرکزی و جنوبی و کشور‌های آسیایی نظیر هند، ایران، کامبوج، چین، ژاپن، کره، سوریه، لبنان، عراق و یمن مطالعه کنید تا ببینید آن‌ها هرگز و هرگز و هرگز ذره‌ای مهر و عاطفه نداشته اند و تا توانسته اند استثمار و استعمار نمودند. بدترین استعمار استعمار فکری نخبگان ما بوده است. به قول آن لرد انگلیسی (سِر توماس بابینگتون مککولی) در قرن نوزدهم میلادی، باید کسانی را تربیت کنیم که اگرچه انگلیسی تبار نیستند، اما انگلیسی اندیش هستند!
از رهبر معظم نمی‌خواهم گشت ارشاد را تعطیل کند بلکه می‌خواهم زمینه گشت ارشاد بیست میلیونی را فراهم کنند. عادت کرده ایم برای حل مسئله خود مسئله را محو کنیم! این هم از ثمرات استعمار است که اندیشه "ما نمی‌توانیم" را در میان ما نهادینه کرد!
کسانی که در برابر مرگ مرزبانان، مرگ زنان عفیف، مرگ همسران با گلوله هم حزبی خویش، مرگ مدافعان نوامیس سکوت اختیار کردند بهتر است در خلوت خویش اندیشه کنند که چرا آنجا سکوت کرده و اینجا همنوا با یهود و نصارا شده اند: (لن ترضی عنک الیهود و لا النصاری حتی تتبع ملتهم)
فوت آن مرحومه که مایه اندوه شده باید تلنگری باشد برای نخبگان جامعه که فراگیر نبودن سنت امر به معروف و نهی از منکر و سپردن آن به قوای انتظامی خبط بزرگ جامعه است و مسئولیت آن مستقیم بر دوش نخبگان و سپس بر دوش آحاد جامعه است؛ و آخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سینا محمد و آله الطاهرین.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

تشکیل وزارت خانواده و جوانی جمعیت به عنوان یکی از مولفه های امنیت ملی

مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  1 مهر 1401

دکتر هاشمی گلپایگانی قائم مقام رئیس و دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر در نامه ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، خواستار تشکیل وزارت «خانواده و جوانی جمعیت» در جهت تقویت کارکرد نهادی خانواده و توسعه کمی و کیفی جمعیت به عنوان یکی از مولفه های امنیت ملی شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛قائم مقام رئیس و دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر در نامه ای خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، خواستار تشکیل وزارت «خانواده و جوانی جمعیت» در جهت تقویت کارکرد نهادی خانواده و توسعه کمی و کیفی جمعیت به عنوان یکی از مولفه های امنیت ملی شد.

در نامه دکتر سیدمحمدصالح هاشمی گلپایگانی به رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به عنوان یکی از دستاوردهای درخشان مجلس یازدهم، لوازم تحقق اهداف این قانون را بدون اعمال مدیریت متمرکز و تخصصی و ایجاد پیوستگی نهادی دشوار برشمرده است.

دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر با اشاره به متولیان پراکنده، اهمیت فوق العاده و جایگاه بسیار خطیر خانواده به عنوان یک رکن تمدن ساز و پایه اجتماع و لزوم توجه به همه اعضای خانواده به عنوان هویت مستقل شامل کودکان، سالخوردگان، زنان بی سرپرست و...، خواستار تشکیل وزارت «خانواده و جوانی جمعیت» با الحاق معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، سازمان بهزیستی، امور بازنشستگان وزارت رفاه و کار و امور اجتماعی، سازمان بازنشستگی کشوری و معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان شد.

این استاد دانشگاه، هم افزایی ستادی، تجمیع امکانات، کاهش هزینه ها و استفاده از تمامی قابلیت ها و اعمال سیاست های هماهنگ را از مزایای اداری تشکیل این وزارتخانه دانست.

دکتر هاشمی گلپایگانی پس از درخواست الحاق معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان به وزارت جدید خانواده و جوانی جمعیت، پیشنهاد ادغام  وزارت ورزش با وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی را در این نامه مطرح کرده است.

وی در همین زمینه یادآور شده: «با توجه به تناسب کار و ورزش و لزوم توامانی کار با سلامت جسمی ، عقلی و روحی، الحاق بخش ورزش و کار و تشکیل وزارت تعاون، کار و ورزش پیشنهاد می گردد.»

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی