( Bahrololoom News ( News Site: Cultural and Social

۸۰ مطلب در مهر ۱۴۰۱ ثبت شده است

معاون امور استان ها و دستگاه های حاکمیتی ستاد امر به معروف خبر داد؛ مطالبه‌گری ستاد امر به معروف برای تأمین آب پایدار شهر همدان

مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  30 مهر 1401

حجت‌الاسلام حمیدرضا صادق زاده از برگزاری نشست تخصصی گروه‌های احیاگر و مطالبه گر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان همدان با مسئولان استانی درباره تأمین آب پایدار این شهر خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، معاون امور استان ها و دستگاه های حاکمیتی ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور گفت: این نشست به همت ستاد امر به معروف همدان و با حضور حجت الاسلام والمسلمین شعبانی نماینده ولی فقیه، علیرضا قاسمی فرزاد استاندار، حجت الاسلام احمدحسین فلاحی نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، رضانیا معاون سیاسی، اجتماعی استانداری، بختیاری مدیرکل آبفا، محمد ضروری مدیرعامل آب منطقه ای و جمعی از روحانیون و اصحاب رسانه در حوزه علمیه آیت الله آخوند همدان برگزار شد.

وی ادامه داد: در این نشست علاوه بر تنی چند از مقامات، محمد صبوری دبیر مجمع مطالبه‌گران استان همدان، حجت الاسلام بطحائیان قائم مقام حوزه علمیه، خانم سوزنچی مسئول تشکل احیاگری و مطالبه‌گری آب و خاک در همدان و حجت الاسلام عسگری و خانم مجذوبی از فعالان اجتماعی همدان به بیان پیشنهادها و انتقادات خود پرداختند.

حجت الاسلام صادق زاده با بیان این که ستاد امر به معروف و نهی از منکر مطالبه گری را یکی از مهم ترین کارکردهای خود می داند و در تمامی عرصه ها به آن می پردازد، خاطرنشان کرد: بدون شک چنین برنامه های مطالبه گرانه ای در استان های دیگر کشور براساس مسائل و مشکلات آن منطقه پیگیری می شود.

وی در پایان خواستار همکاری جامعه نخبگانی کشور و همچنین فعالان اجتماعی استان ها با ستاد امر به معروف جهت شناسایی معضلات و مطالبه گری آن ها از مسئولان شد.

محمد صبوری، دبیر مجمع مطالبه‌گران استان همدان در این مراسم با بیان اینکه در اصل هشتم قانون اساسی در خصوص امر به معروف و نهی از منکر و آن هم دعوت مردم به امر خیر موضوعاتی عنوان شده که باید به آن پرداخت، اظهار کرد: این جلسه باب خیری خواهد بود که بتوانیم مطالبه‌گری تخصصی و پخته داشته باشیم.

وی به مسئله بحران آب در استان اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری سال ۸۳ و با حضور در همدان مصوبه «آب پایدار» را مطرح کردند اما متاسفانه طی سال‌ها این موضوع محقق نشد و ما امروز دور هم جمع شدیم تا به احقاق حقوق عامه بپردازیم.

صبوری با اشاره به اینکه سال ۸۷ تجربه خشکی سد اکباتان را داشتیم و باید پرسید که چطور این امر مدیریت شد، خاطرنشان کرد: این اتفاق تلنگری بود که امروز به بی‌آبی برنخوریم ولی متاسفانه می‌بینیم یکباره قطعی آب رخ می‌دهد و مردم با مشکلاتی مواجه می‌شوند و این مسئله باعث سوء استفاده‌هایی می‌شود.

خانم مجذوبی یکی دیگر از کنشگران و فعالان عرصه اجتماعی با اشاره به اینکه کاهش آب را در بخش افزایش مصرف، کاهش ورودی آب به منطقه و افزایش خروجی از منطقه بررسی کردیم، گفت: طبق داده‌های شرکت مصرف آب ایران و کارگروه ملی مبارزه با کم آبی، در بخش شرب و صنعت افزایش مصرف نداشتیم و در مجموع این دو بخش ۱۰ درصد مصرف آب را شامل می‌شد و به همین خاطر از این موضوع چشم‌پوشی کردیم.

این فعال اجتماعی با بیان اینکه باور عموم کاهش چشمگیر بارندگی را در این معضل موثر می داند، خاطرنشان کرد:‌ طبق اعلام هواشناسی در پنج سال اخیر با هفت درصد افزایش بارش نسبت به ۴۵ سال اخیر برخوردار بودیم و سوال این است که چرا به ذخیره آب به صورت بازدهی توجه نمی‌شود، در حالی که اگر منطقی نگاه کنیم و به بازدهی هم نگاهی نداشته باشیم، آبی که در اختیار قرار می‌گیرد را ذخیره نکنیم و ۲۰ سال هم بارندگی زیادی داشته باشیم، بازهم یک سال کمبود بارندگی باشد با این مشکل امروز مواجه خواهیم بود.

سوزنچی، مسئول تشکل احیاگری و مطالبه‌گری آب و خاک در همدان نیز با بیان اینکه ۸ هزار حلقه چاه مجاز در استان وجود دارد که ۵ هزار حلقه از آنها دارای کنتور و ۲ هزار و ۵۰۰ حلقه دارای کنتور نیست، اظهار کرد: از سال ۱۳۸۵ کسانی که کنتور نصب نکردند، اضافه برداشت داشتند و حداقل هر چاهی ۱۰۰ هزار متر مکعب در سال اضافه برداشت آب داشت.

وی ادامه داد: تمام دست‌اندرکاران گفتند کشت گلخانه ای یک سوم تا یک هفتم صرفه‌‌جویی آب دارد و همه دولت‌ها هم دستور دادند، به سمت کشت‌های گلخانه‌ای برویم اما امروز می‌بینیم برخی از کشاورزان با بروکراسی اداری مواجهند و ثبت نام در سامانه نیز معضلی شده است.

حجت‌الاسلام عسگری کنشگر و فعال عرصه اجتماعی نیز کاهش چشمگیر آب سد تالوار را زنگ خطر جدی دانست و گفت: گفته می‌شد ۳ هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه آب از سد تالوار تامین شود اما طبق بازدید امروز تامین آب ۲۰۰ لیتر بر ثانیه و در بهترین حالت ۶۰۰ لیتر بر ثانیه خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: به خاطر صبوری مردم همدان باید از آنها قدردانی کرد چراکه زمانی دشمن دنبال بهره‌برداری از اتفاقات به نفع خود است مردم اجازه سوء استفاده به آنها را در خصوص آب نداده‌اند.

محمدضروری، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان نیز با تشکر از دغدغه‌مندی‌ها، در پاسخ به این مطالبه‌گری‌ها گفت: همدان در سرشاخه سه حوزه آبخیز قرار گرفته و رودخانه و محل دایمی برای ذخیره آب ندارد؛ دغدغه‌مندان درست گفتند، اگر امکان ذخیره‌سازی بالای آب را داشتیم شاید می‌توانستیم بیش از سه سال مدیریت آب داشته باشیم اما این امکان در همدان فراهم نیست.

وی با تاکید به اینکه در حال حاضر در بسیاری از مناطق دچار قطعی نیستیم، مگر خرابی باشد و اتفاقی افتاده باشد، گفت: از صبوری مردم قدردانی می‌کنیم، وظیفه ما این بود که کمترین مشکل برای مردم ایجاد نشود و در این راستا تمام تلاش خود را به کار بستیم و امیدواریم از سال سوم خشکسالی که با آن مواجهیم بدون مشکل عبور کنیم.

فرهاد بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان همدان با اشاره به اینکه مرکز بهداشت و شرکت آب و فاضلاب بر سلامت آب تالوار نظارت دارند، گفت: رنگی بودن آب به خاطر استفاده از پودر پک است و با تغییر انتقال ممکن است کمی از پودر در لوله‌ها بماند که همکاران ما با مشاهده آن سریع مشکل را رفع می کنند.

وی با اشاره به اینکه بر کیفیت آب خروجی توسط شرکت آب و فاضلاب و بهداشت نظارت می شود و از لحاظ وجود آرسنیک مشکلی نیست، گفت: ممکن است مدتی به خاطر ورود آب سد تالوار مردم به خوردن آن عادت نداشته باشند و با ذائقه آنها متفاوت باشد اما دلیل بر بی‌کیفیتی آن نیست.

علیرضا قاسمی فرزدا استاندار همدان با اشاره به اینکه ۲ هزار میلیارد تومان و ۲ سال زمان می‌خواستیم تا پروژه انتقال آب انجام شود، گفت: با پیگیری ها یک‌هزار میلیارد تومان عملیاتی و قرارداد کار اواخر اردیبهشت ماه منعقد شد.

وی با بیان اینکه در مدت ۵ ماه کار انجام شد و با تامین اعتبار اقدامات جهادی از سوی دولت شکل گرفت، عنوان کرد: شهادت می‌دهم که کم‌فروشی و کم‌کاری نشد و خواستیم که کار انجام شود.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

بیش از یک میلیارد دلار کالا از بروجرد صادر شد

محمد نوروزی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 30 مهر 1401

رییس اداه صنعت، معدن و تجارت بروجرد گفت: یک میلیارد و ۴۸۴ میلیون و ۳۸۰ هزار دلار کالا شامل صنایع فلزی و غیرفلزی، اقلام دارویی، ظروف تفلون، میخ آهنی و سوزن دوخت از این شهرستان صادر شد.

محمد اصل مرزی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در۶ ماهه نخست امسال پنج هزارو ۲۵۰ مورد بازرسی و نظارت از اصناف این شهرستان انجام و ۴۸۷ واحد متخلف شناسایی شد.
وی اظهار داشت: پرونده واحدهای متخلف به دلیل عدم درج قیمت، گران‌فروشی، احتکار، عدم صدور فاکتور به ارزش ۳۹۵ میلیارد و ۳۸۹ میلیون ریال به مراجع قضایی ارجاع شده است.
اصل مرزی بیان کرد: بازرسی‌های انجام شده در قالب ۱۱۱ گشت مشترک انجام و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارسال شده است.
رییس اداره صمت بروجرد اضافه کرد: همچنین از ۱۷۵ مورد بازرسی از واحدهای خبازی ۲۳ پرونده تخلفاتی عدم رعایت ساعات پخت و کم فروشی و سایر تخلفات تشکیل شده است.
وی ادامه داد: در سامانه ستاد خبری ۱۲۴ در طول شش ماهه نخست سال تعداد ۴۹۰ مورد شکایت دریافت شده که از این تعداد ۳۱۳ مورد منجر به تشکیل پرونده تخلفاتی گردیده است.
شهرستان بروجرد با دارا بودن بیش از ۶۰۰ واحد صنعتی در مجموع ۳۴ درصد صنعت استان لرستان را به خود اختصاص داده است از تعداد ۶۱۵ واحد صنعتی تعداد ۲۶۴ واحد غیر فعال و نیمه فعال تعداد ۳۵۱ فعال است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

راه‌اندازی تصفیه‌خانه شهرک صنعتی بروجرد ضروری است

مریم خاکی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،30 مهر 1401

رییس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد گفت: با توجه به اینکه پساب برخی از واحدهای تولیدی شهرک صنعتی شهرستان دارای بار آلایندگی زیست محیطی می‌باشد، راه‌اندازی تصفیه خانه این شهرک ضروری است.

اصغر بلکی وند روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در بخش پساب واحدهای صنعتی، مهمترین مشکل در شهرستان بروجرد موضوع تصفیه خانه مرکزی شهرک صنعتی است که با وجود پیگیری های محیط زیست و بهسازی های انجام شده اما همچنان دارای بار آلایندگی زیست محیطی است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد با بیان اینکه پیگیرد قضایی متخلفان در مراجع قضایی  در حال انجام است، گفت: بیشتر واحدهای صنعتی و تولیدی وضعیت نسبتا مساعدی دارند اما تعداد کمی که مشکل دارند در حال بهسازی و تکمیل سیستم تصفیه هستند.

وی بیان کرد: یکی از موضوعات مهم و قابل توجه زیست محیطی در بخش انسانی مدیریت پساب تولیدی صنایع و واحدهای شهرک صنعتی است 

بلکی وند یادآور شد: از مشکلات اصلی دیگر شهرستان بروجرد عدم تکمیل سیستم تصفیه فاضلاب شهری بروجرد است که با توجه به آبیاری بعضی مزارع و اراضی کشاورزی به وسیله پساب سطحی ، امکان آلودگی محصولات و تهدید برای بهداشت و سلامت عمومی دور از انتظار نیست.

بیش از ۳۰ درصد واحدهای تولیدی و صنعتی استان لرستان در شهرستان بروجرد واقع شده است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

روایت روزهایی که مدارس ایران بمباران می‌شدند

محمد نوروزی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 30 مهر 1401

مستند «همه چیز از بالا قشنگ‌تر است» که در سی‌ونهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران اکران می‌شود روایت روزهایی است که مدارس ایران بمباران می‌شدند.

کاوه حدادی در گفت وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا و در توضیح مضمون فیلم خود که امسال در سی و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران حضور دارد، بیان کرد: همه چیز از بالا قشنگ تر است فیلمی مستند درباره بمباران دو مدرسه بروجرد در سال ۱۳۶۵ است. در طی این ماجرا متاسفانه ۶۸ کودک دانش آموز جان خود را از دست دادند و شهید شدند.

وی در توضیح علت انتخاب این موضوع برای ساخت یک فیلم مستند گفت: به واسطه بروجردی بودن، خودم همیشه دغدغه کارکردن راجع به این موضوع را داشتم. چراکه هرگز به این موضوع پرداخته نشده است. بنابراین انگیزه بسیاری برای پرداختن به این موضوع  داشتم و به این نتیجه رسیدم که می توانم این ماجرا را با یک فیلم مستند تا حدود زیادی ماندگار کنم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ۲۵ دقیقه برای بیان همه آنچه باید گفته شود، کافی بوده یا نه، اظهار داشت: بله عقیده ام بر این بود که زمان از پیش تعیین شده و ظرف زمانی برای فیلم در نظر نگیرم و به این موضوع اندیشیدم و زمانش را بازگذاشتم. با توجه به ایده اجرایی که برای فیلم درنظر گرفته بودم همان ۲۵ دقیقه زمانی کافی برای فیلم بود.

نباید با مقوله گونه دستوری برخورد شود

مدیر انجمن سینمای جوان بروجرد با یادآوری این نکته که سومین دوره‌ای است که به عنوان فیلمساز در جشنواره فیلم کوتاه تهران حضور دارد، اظهار داشت: از آنجا که در سال های اخیر تولیدات فیلم ها بسیار شبیه به هم شده بودند، مدیران جشنواره این ضرورت را احساس کردند که بر ژانر (گونه) تاکید و تمرکز کنند. به نظر می رسد کار درستی است اما این که بخواهیم با مقوله ژانر دستوری برخورد کنیم درست نیست.

حدادی تاکید کرد: به همین دلیل دریافت ضرورت این موضوع باید از پایین بجوشد و خود فیلمسازان به این نتیجه برسند که باید در این وادی قدم بردارند و خودشان ژانر را نتخاب کنند که از بالا و دستوری نباشد.

راه یافتن جشنواره فیلم کوتاه تهران به اسکار انگیزه ای مضاعف برای فیلمسازان

وی در پیش بینی میزان اقبال و برقراری ارتباط مخاطبان با این فیلم، تصریح کرد: این اولین اکران (نمایش) این فیلم است. باتوجه به این که دوستان فیلمساز، فیلم را دیده اند و بازخوردهای مثبتی از جهت کشش و علاقه نسبت به فیلم داشته اند، پیش بینی من از اقبال مخاطب نسبت به آن مثبت است.

این کارگردان خاطرنشان کرد: نکته ای که وجود دارد این است که این فیلم فیلمی اثرگذار به لحاظ حسی و عاطفی روی مخاطب است که این بخش به کارگردانی و ایده اجرایی من بازمی گردد و بخش دیگر به سوژه که اساسا موضوع عاطفی و احساسی است. بنابر این مطمئنم که فیلمی تاثیرگذار بر مخاطب خواهد بود.

حدادی در پاسخ به این پرسش که اسکار کوالیفای شدن (واجد شرایط برای معرفی به آکادمی اسکار) جشنواره فیلم کوتاه تهران را چگونه ارزیابی می کند، بیان کرد: این رویداد، دستاورد بسیار بزرگ و مهم و جدی‌ای است که باید به هر شکل آن را پاسداشت و نگه داشت. امیدوارم از لیست (فهرست) اسکار خارج نشویم. چرا که این اتفاق می تواند انگیزه مضاعفی برای فیلمسازان خوب ما ایجاد کند که در جشنواره فیلم کوتاه تهران شرکت کنند؛ جشنواره ای که از قدیم هم بسیار معتبر بوده است ضمن این که این روند جایگاه این جشنواره را هم در دنیا ارتقا بخشیده است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

دانش و عقلانیت دو رکن امر به معروف و نهی از منکر هستند

مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  29 مهر 1401

دکتر هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف در جمع مدیران آموزشی دستگاه های اجرایی با بیان این‌که پایه ها و ارکان امر به معروف و نهی از منکر «عقلانیت و علم» و «اقتدار و قدرت» است، گفت: امر و نهی منصه به ظهور رساندن اراده است که فقط با قدرت های ظاهری نیست، ممکن است تحقق عملی آن با قدرت اخلاق، قدرت کلام و قدرت استدلال باشد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ دکتر سیدمحمدصالح هاشمی گلپایگانی در نشست با مدیران آموزشی دستگاه های اجرایی کشور، آموزش را ارتقاء وضع موجود از لحاظ اندیشه دانست و بیان کرد: انقلاب به معنای بر هم زدن وضع موجود برای رسیدن به وضع مطلوب است، لذا مدیر انقلابی مدیری است که برای رسیدن به وضع مطلوب اقتضائات وضع موجود را درک و براساس عقلانیت وضع را تغییر می‌دهد.

وی افزود: بیشتر مدیران سعی می کنند وضع موجود را حفظ کرده و کسی به روند کاری آن ها اعتراض نکند. این ها مدیر نیستند بلکه مدیریت می شوند. یعنی وضع موجود جامعه، مدیران را مدیریت می کند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، وضع مطلوب را همان معروف و وضع موجود را عرف جامعه دانست و گفت: در کشور به چه میزان مدیر تحول خواه داریم که بخواهد ساختارها را بر هم بزند؟ حتی دولت ها هضم در ساختارها می شوند و مسیرهای سابق را ناخودآگاه ادامه می دهند.

وی ادامه داد: ساختارهای بی فایده و بی أثر، غول های منکر هستند که افراد را از تحول و توجه به ندای فطرت باز می دارند.

دکتر هاشمی گلپایگانی، مدیر واقعی را فردی دانست که بتواند ساختارها را تغییر داده و تحول آفرین باشد و گفت: این کار نیازمند دانش و عقلانیت است. به همین دلیل پایه ها و ارکان امر به معروف و نهی از منکر «عقلانیت و علم» و «اقتدار و قدرت» است.

وی اضافه کرد: امر، به منصه ظهور رساندن اراده است که گاهی با قدرت اخلاق محقق می شود.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، علم را یکی از مهمترین قدرت ها بیان کرد و یادآور شد: در حال حاضر این قدرت در دست نهادهای آموزشی کشور است، بر این اساس ستاد امر به معروف دوره های آموزشی علم و عقلانیت با عنوان بینش معروف و دوره های ضابطین قضایی و مهارتی را به صورت جدی در ستاد برگزار می کند که از مسئولین آموزشی انتظار می رود اهتمام لازم را به ارتقاء علمی و عملی را داشته و در این دوره ها شرکت نمایند.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

فروکش کردن اغتشاشات اخیر نشان دهنده پیروزی بزرگ نظام به عنوان جبهه مقاومت در برابر استکبار جهانی است

مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  29 مهر 1401

امام جمعه بروجرد گفت: فروکش کردن اغتشاشات اخیر نشان دهنده پیروزی بزرگ نظام به عنوان جبهه مقاومت در برابر استکبار جهانی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام سید علی حسینی در خطبه های نماز جمعه این هفته بروجرد افزود: اغتشاشات اخیر در کشور نشان داد ایران که به عنوان جبهه مقاومت در تقابل با جبهه استکبار قرار دارد پیروز میدان است و نقشه ایجاد تفرقه توسط دشمن عملی نشد.

وی گفت: فرانسه و رییس جمهور این کشور که از اغتشاشات دفاع می کردند اکنون دچار آشوب های داخلی شده اند به طوریکه در ۱۳۸ شهر این کشور اغتشاشات سراسری به راه است.

امام جمعه  بروجرد در خصوص اغتشاشات فرانسه اظهار داشت: یک دختر ۱۲ ساله سر بریده شده و خانم ۴۷ ساله ای کشته شده است اما آنها که مرگ مهسا امینی را برای اغتشاشات در کشور بهانه کرده بودند سکوت کرده اند.

حجت الاسلام حسینی گفت: دشمن به دنبال ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی بود و نقشه خود را از سیستان آغاز کرد اما با شکست مواجه شد و اجلاس بزرگ تهران که همزمان با هفته وحدت و با حضور علمای بزرگ شیعه و سنی برگزار شد یک پیروزی بزرگ در برابر نقشه های تفرقه انگیز دشمن بود.

امام جمعه بروجرد تصریح کرد: حضور پرشور مردم در تشییع شهدای امنیت هم یک پیروزی بزرگ بود زیرا دشمن تصور می کرد مردم بی تفاوت هستند اما مردم نشان دادند هر گونه تعرض به انقلاب و ارزش ها را برنمی تابند و پرشور به میدان می آیند.

وی در هم کوبیدن مقر ضد انقلاب در اقلیم کردستان عراق توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران را نیز یک پیروزی بزرگ در برابر دشمن عنوان کرد و گفت: رزمایش سپاه در سواحل رود ارس نیز نمایش اقتدار و توانمندی سپاه و مشت محکمی بر دهان دشمن و استکبار بود.

حجت الاسلام حسینی با تاکید بر فروکش کردن اغتشاشات بیان کرد: باید مراقب بود چراکه دشمن از راه های مختلف مانند خرابکاری، تفرقه و مطرح کردن مباحثی همچون حقوق بشر ایجاد فتنه می کند.

۱ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

بیش از هفت هزار متقاضی واجد شرایط نهضت ملی مسکن در بروجرد هستند

مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  28 مهر 1401

رییس اداره راه و شهرسازی بروجرد گفت: هفت هزارو ۸۴۲ متقاصی واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن در این شهرستان هستند که سه هزارو ۵۰۰ متقاضی تاکنون مرحله اول پول را واریز کرده‌اند.

احمد پارسا روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در اجرای طرح نهضت ملی مسکن ۲۹ هزارو ۴۷۲ متقاضی فاقد مسکن ثبت نام نمودند.
وی افزود: عملیات خاکبرداری و صدور پروانه ساخت سه هزار واحد نهضت ملی مسکن در بروجرد انجام و هفته اینده کار احداث این واحدها آغاز می شود.

وی بیان کرد: فاز یک طرح نهضت ملی مسکن با ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی در قالب ۲۴۰ واحد در حال ساخت بوده و  سال آینده این واحدها واگذار خواهد شد.

رییس اداره راه و شهرسازی بروجرد اضافه کرد: مجری فاز اول طرح نهضت ملی مسکن ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) که در هفت طبقه با پیلوت ساخته خواهد شد.

وی ادامه داد: در مجموع سه هزار واحد نهضت ملی مسکن در بروجرد احداث خواهد شد که هر بلوک دارای ۲۴ واحد ۸۵ متر مربعی است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

پیگیری مشکلات کارکنان نساجی بروجرد در دستور کار قرار گرفت

محمد نوروزی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 28 مهر 1401

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان گفت: مشکلات کارکنان نساجی بروجرد تا رفع کامل پیگیری می شود.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان، سیروس ابراهیمی گفت: با توجه به مشکلات به وجود آمده در زمینه پرداخت حقوق کارکنان نساجی بروجرد، استاندار لرستان پیگیری مشکلات کارکنان این مجموعه را در دستور کار قرار داد.

وی اظهار داشت: به منظور رفع مشکل پرداخت حقوق کارکنان نساجی، با پیگیری های استاندار لرستان مقرر شد بانک سپه تسهیلاتی به مبلغ ۲۵ میلیارد تومان به مدیران این کارخانه پرداخت کند.

ابراهیمی  افزود: از طرفی با مذاکرات صورت گرفته با مدیران نساجی نیز مقرر شد تمامی وثائق مورد نیاز تا امروز تهیه و در اختیار بانک سپه برای پرداخت تسهیلات ذکر شده قرار گیرد.

معاون استاندار لرستان گفت: تاخیر در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان نساجی، مشکلاتی را طی روزهای اخیر بوجود آورده بود که با تاکید استاندار لرستان این موضوع در دستور کار پیگیری قرار گرفت و با تمهیدات اندیشیده شده در روزهای آتی حل خواهد شد.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

کمبود آنتی بیوتیک در بروجرد برطرف می‌شود

مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  28 مهر 1401

سرپرست شبکه بهداشت و درمان بروجرد گفت: کمبود آنتی بیوتیک به طور جدی از سوی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در حال پیگیری است که به زودی نیاز شهرستان بروجرد تامین و توزیع می‌شود.

دکتر محمد رضا امانتچی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیگیری و مکاتبات لازم برای رفع این مشکل بطور مستمر در حال انجام است تا این کمبود مرتفع شود و با توجه به تقاضای بالا برای شربت های آنتی بیوتیک رفع این مشکل در دست اقدام است.

وی با تاکید بر رعایت موازین بهداشتی بیان کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک از هر اقدام دیگری مهم‌تر و ضروری تر است تا چرخه انتقال انواع ویروس ها کاهش یابد، در حالی که مشاهده می شود مردم آن گونه که باید موازین بهداشتی را رعایت نمی کنند.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان بروجرد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  با انتقاد از کاهش و عدم استفاده از ماسک در مدارس گفت: عدم رعایت استفاده از ماسک و پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند منجر به شیوع انواع ویروس‌ها و سرماخوردگی در مدارس شود.

مژگان نوابی با تاکید بر اینکه همچنان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به‌ویژه استفاده از ماسک در اماکن عمومی و بخصوص در مدارس ضروری است، بیان کرد: در شرایط فعلی و همزمان با بازگشایی مدارس، علاوه بر ویروس کرونا، خطر سایر ویروس های اعم از انواع انفلوانزا و انواع سرماخوردگی ها وجود دارد که متاسفانه در چنین شرایطی برخلاف ۲ سال اخیر استفاده از ماسک جدی گرفته نمی شود.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

یک میلیارد ریال برای اشتغال زنان روستایی بروجرد هزینه شد

مریم خاکی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،28 مهر 1401

رییس اداره تعاون روستایی بروجرد گفت: از ابتدای امسال تا کنون مبلغ یک میلیارد ریال اعتبار توسط شرکت تعاونی شیروان بروجرد از محل صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی لرستان به منظور توانمندسازی و اشتغال زنان روستایی در بروجرد هزینه شده است.

محمدحسن نوابی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شرکت تعاونی روستایی زنان شیروان بروجرد در راستای توانمندسازی و اشتغالزایی زنان روستا فعالیت می کند که این شرکت از ابتدای امسال تا کنون مبلغ یک میلیارد ریال اعتبار گرفته و این میزان اعتبار براساس نیاز اعضای این شرکت تعاونی تقسیم و برای خریده نهاده کشاورزی، اشتغال خانگی، توسعه صنایع تبدیلی و توسعه مشاغلی همچون فعالیت در حوزه صنایع دستی و کارگاه های خیاطی صرف شده است.

وی افزود: شرکت تعاونی روستایی زنان شیروان بروجرد از منابع مختلفی شامل تسهیلات جهاد کشاورزی در بخش صندوق های خرد تعاون روستایی، تسهیلاتی از طریق منابع مالی خود شرکت و تسهیلات از صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان در راستای توانمند سازی زنان روستایی فعالیت دارد.

رییس اداره تعاون روستایی بروجرد بیان کرد: شرکت تعاونی زنان شیروان بروجرد چندین روستا را تحت پوشش خود دارد و اکنون بیش از ۱۳۰ نفر عضو دارد و بیش از ۱۸۴ میلیون ریال سرمایه اولیه این شرکت بوده که اکنون این میزان سرمایه افزایش یافته است.

نوابی با بیان اینکه این شرکت تعاونی در سال ۹۸ نمونه کشوری انتخاب شده است، اضافه کرد: برای سال ۱۴۰۱ با توجه به امتیازات خوبی که دارد برای برگزیده شدن نامزد شده این شرکت در بخش تهیه و توزیع کالای تنظیم بازار ۱۰ تن کالا امسال جذب و در فروشگاه شرکت تعاونی زنان شیروان بروجرد توزیع کرده است.

وی افزود: این شرکت تعاونی در بخش هایی همچون خرید و فروش کالاهای کشاورزی مازارد بر نیاز کشاورزان از جمله لبنیات، تخم مرغ و سایر اقلامی که زنان روستایی در تولید آن نقش دارند اقدام می کند که مجموعه این اقدامات در راستای درامد زایی و توانمند سازی زنان روستایی است.

رییس اداره تعاون روستایی بروجرد با بیان اینکه یکی از اقدامات این شرکت برگزاری کلاس های آموزشی است گفت: در ۲ سال گذشته بین شرکت تعاونی روستایی زنان شیروان بروجرد با نمایندگی UNDP (توسعه سازمان ملل) تفاهم نامه هایی منعقد شده است و در نتیجه این همکاری ها بالغ بر ۶ میلیارد تومان اعتبار اخذ شد و در بخش توانمند سازی و اشتغال زنان روستایی ، صرف شده است.

نوابی افزود: با این  اعتبارات ۴۵۰ کارگاه مشاغل خانگی در روستاهای بروجرد، ازنا و الیگودرز ایجاد شد که در ادامه اقدامات ۲ سال اخیر این شرکت در سال جاری نیز کلاس های آموزشی و کارگاه های مختص تولید محصل و بسته بندی محصولات از جمله میوه های خشک و لبنیات و گردشگری روستایی داشته است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی