( Bahrololoom News ( News Site: Cultural and Social

۴ مطلب در مهر ۱۴۰۰ ثبت شده است

۶۰ درصد مدارس بروجرد فرسوده هستند

مدیر آموزش و پرورش بروجرد گفت: ۶۰ درصد مدارس شهرستان فرسوده هستند.

دکتر محمد مهرافزون در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بروجرد بیش از ۱۲۰سال قدمت وپیشینه آموزش و پرورش دارد که مشاهیر و مفاخر بزرگی از گذشته تا به‌حال در این کهن دیار فرهیختگان بوده اند که امروز در بحث آموزش و پرورش وبسترسازی مناسب برای رشد وتعالی نسل آینده ساز این دیارنیازمند نگاه ویژه ای است.

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش بروجرد هم اکنون ۶۲ هزار دانش آموز، ۳۸۰۰ نیرو و ۴۰۰۰ فرهنگی بازنشسته دارد که این ارقام نشان‌دهنده ظرفیت فرهنگی بالا این شهراست، بروجرد از نظر وسعت و رشد جمعیتی و موقعیت جغرافیایی و بلاخص آموزش و پرورش از شهرهای مهم وحساس لرستان بشمارمی‌رود.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد در باب مشکلات نوسازی و تجهیزات مدارس بروجرد، خاطرنشان کرد: متأسفانه مدارس بروجرد از نظر تجهیزات و کمبود فضای آموزشی رنج می‌برند به طوری که حدود ۶۰ درصد مدارس شهرستان از نظرتجهیزات اداری، سیستم‌های گرمایشی مدارس، آسفالت محوطه مدارس، ایزوگام پشت بام‌ها باتوجه به فصول بارش بارندگی فرسوده شده‌اند.

مهرافزون اضافه کرد: نیاز مبرم و ضروری به این موارد در مدارس بروجرد مشهود و استانداردسازی فضای آموزشی و ایمن سازی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مدارس شهرستان بسیار ضروری است.

وی با اشاره به نیاز دانش‌آموزان به ورزش ونقش آن در سلامت جامعه، بیان کرد: عدم تکمیل استخر دانش آموزی بروجرد پس از گذشت چند سال از کلید خوردن این پروژه‌ها، دانش آموزان بروجردی را محروم از زیرساخت‌های سرگرمی و ورزشی کرده است.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد ادامه داد: بر همین اساس یک چشم‌انداز مبهم برای اتمام پروژه‌های مهم ورزشی وجود دارد؛ این در حالیست که براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، دانش آموزان باید رشدی همه جانبه داشته باشند و این بدون وجود مکان‌های مفرح و سرگرمی ممکن نیست.

مهرافزون عنوان کرد: بنده بارها این مورد را اعلام کرده‌ام و متأسفانه بروجرد در این شاخص به نوعی محروم است وساخت و تکمیل استخرهای آموزش وپرورش بروجرد جذب اعتبارات استانی جوابگو نیست  و نیاز به اعتبارات ملی است.

وی به تبعیت از هدف اصلی هنرستان‌ها که تأمین نیروی انسانی برای ورود به بازارکار است، اظهار کرد: هنرستان‌ها با تجهیزات مفهوم پیدا می‌کند و یک هنرجو زمانی می‌تواند در جامعه به خوبی ظاهر شود و حرفی برای گفتن داشته باشد که با استفاده از تجهیزات مهارت‌های لازم را به دست آورده باشد.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد تصریح کرد: هنرستان بدون تجهیزات همان دبیرستان است که در بروجرد هنرستان‌ها  براثرکمبود تجهیزات در راه تبدیل شدن به دبیرستان هستند زیرا  تمام هنرستان‌های بروجرد فرسوده بوده و با کمبود امکانات و تجهیزات به‌صورت جدی روبرو هستند وآموزش هنرجویان در هنرستان‌ها بدون امکانات و تجهیزات علنا امکان پذیر نیست.

مهرافزون خاطرنشان کرد: پیرو بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) باید به‌گونه‌ای دانش آموزان را تربیت کنیم که علاوه بر محیط علم، وارد محیط عمل نیز شوند و ازهمه مسئولان این امر می‌خواهیم  که نگاه ویژه‌ای به تجهیز این امکانات وتجهیزات در هنرستان‌های بروجرد داشته باشند و بدانند که تنها با حرف نیازهای هنرستانی تأمین نخواهد شد.

وی در خصوص مشکل  اساسی نصب رایگان انشعابات آب، برق وگاز مدارس خیرساز، اضافه کرد: بنا بر بند (ذ) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ تمام مدارس خیر ساز از پرداخت حق انشعاب، آب، فاضلاب، گاز و برق معاف شدند ولی دربروجرد با نصب رایگان انشعابات آب، برق وگاز مدارس خیر ساز با مشکل اساسی مواجه هستیم و شرکت‌های خدماتی زیر بار انجام این کار نمی‌روند که نیاز است از طریق اداره کل نوسازی استان این مطلب پیگیری شود و دستورالعمل لازم به ادارات مرتبط با این امر داده شود تا این مشکل هر چه زودتر حل شود.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی برنامه‌های بلندمدت صورت گیرد

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد گفت: برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی برنامه‌های بلندمدت صورت گیرد.

سرهنگ احمد حسنوند در جلسه شورای فرهنگ عمومی بروجرد که در دفتر امام جمعه بروجرد برگزار شد، اظهار کرد: آسیب‌هایی مانند خودکشی، قتل و طلاق، افزایش داشته که برای حل این‌گونه آسیب‌ها ، برنامه‌ریزی بلند مدت صورت گیرد.

وی تصریح کرد: برای حل آسیب‌های اجتماعی باید از نزدیک در محلات آسیب پذیر کار فرهنگی انجام شود، مساجد محلات حاشیه‌نشین و آسیب‌پذیر باید در عرصه کاهش آسیب‌ها تلاش کنند.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج بروجرد خاطرنشان کرد: مسئولان برای حل مشکلات محلات آسیب‌پذیر گام‌های موثری بردارند و در زمان برگزار میز خدمت اگر قولی به مردم داده‌اند به آن عمل کنند.

یحیی عیدی بیرانوند شهردار بروجرد نیز در این جلسه، اظهار کرد: برای رفع آسیب‌های اجتماعی باید مشاوره به خانواده‌ها در اماکن عمومی صورت گیرد.

وی تصریح کرد: اگر در پارک‌ها مکانی برای مشاوره اختصاص داده شود مردم در این راستا بیشتر استقبال خواهند کرد.

شهردار بروجرد خاطرنشان کرد: یک روز به نام روز بروجرد انتخاب و نامگذاری و پتانسیل‌های شهرستان بیشتر معرفی شود.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی

تدوین سند چشم انداز ۵ ساله شهر ضروری است

یحیی عیدی بیرانوند شهردار بروجرد اظهار کرد: دارا بودن نقشه راه برای سهولت و تسریع در انجام وظایف و حل مشکلات و کمبودها در سطح شهر بروجرد ضروری بوده و موجب می‌شود با انتصاب شهرداران جدید اختلالی در روند اجرایی طرح‌های شهری به وجود نیاید.

وی افزود: در تلاش هستیم تا با تدوین سند چشم‌انداز پنج ساله با مشارکت دانشگاه، شورای اسلامی شهر، مردم، مشاوران و کارشناسان این مهم محقق شود تا بتوان نقشه راه را تدوین نمود.

شهردار بروجرد خاطرنشان کرد: در بروجرد طرح‌های مهمی از جمله اجرای طرح کمربندی. تقاطع‌های غیر همسطح، دریاچه مصنوعی از مطالبات عمومی بوده که در سند چشم‌انداز پنج ساله مشخص شده است.

عیدی اضافه کرد: برخی واحدهای صنفی بروجرد با مسدود کردن مسیر تردد و پیاده‌روها مشکلاتی برای مردم ایجاد می‌کنند که با این واحدهای متخلف به شدت برخورد خواهد شد.

وی ادامه داد: برخی از پارک‌ها و بوستان‌های شهری فاقد سرویس بهداشتی و امکانات رفاهی بوده که در اولویت قرار داده شد و کار مناسب سازی و بهسازی پیاده‌روها در سطح شهر و آسفالت معابر و کوچه‌ها در دستور کار شهرداری قرار گرفته است.

شهردار بروجرد با اشاره با ساماندهی کارتن خواب‌ها، گفت: راه اندازی گرم خانه برای کارتن خواب وظیفه شهرداری به تنهایی نیست و باید با همه دستگاه‌های ذیربط همکاری لازم را در این مورد انجام دهند.

عیدی بیرانوند تصریح کرد: سگ‌ها موجوداتی هستند که حق حیات دارند بر این اساس مکانی در نظر گرفته شده تا پس از زنده گیری به این مکان منتقل و نگهداری شود و تا کنون نیز ۱۵ قلاده جمع‌آوری شده است.

وی افزود: هم اکنون بیش از ۱۰ پروژه شهری در بروجرد مانند دروازه ورودی بروجرد در حال اجرا است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی
تشکیل شورای مودت در مساجد با هدف کمک به کاهش آسیب های اجتماعی

تشکیل شورای مودت در مساجد با هدف کمک به کاهش آسیب های اجتماعی

حجت الاسلام سید علی حسینی، امام جمعه بروجرد،  در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان که در دفتر امام جمعه برگزار شد، گفت: در پنج مسجد بروجرد شورای مودت محله تشکیل شده است.

امام جمعه بروجرد هدف از تشکیل شورای مودت حل مشکلات مردم، جلوگیری از رواج آسیب های اجتماعی و تقویت برنامه های فرهنگی، دینی و تبلیغی است.

وی در ادامه اظهارداشت: شورای مودت در مساجد با محوریت امام جماعت و برای رسیدگی به مشکلات محلات فعالیت خواهد داشت.

حجت الاسلام حسینی با اشاره به اینکه فقر، بیکاری، قتل و خودکشی و طلاق از جمله معضلاتی هستند که باید جلوی آنها گرفته شود، عنوان داشت: فرهنگ سازی در سایه تقویت برنامه های فرهنگی تبلیغی در این زمینه ضروری است.

وی بیان داشت: فعالیت های فرهنگی تبلیغی به ویزه در مناطق حاشیه نشین، امری ضروری برای مقابله و کاهش این آسیب ها است.

۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰
مجیدرضا نوروزی