مجیدرضا نوروزی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 17خرداد 1402

یاسر امیرسرداری روز چهارشنبه در همایش ریزگردها، عوامل و روش‌های کاهش اثرات آن بر جامعه که به مناسبت هفته محیط زیست در سالن اجتماعات شهرداری بروجرد برگزار شد، افزود: ریز گردها عوامل مختلفی دارد که برخی از این منابع در کشورهای همسایه به وجود آمده ولی در سال‌های اخیر عوامل مصنوعی که انسان در آن دخالت دارد مطرح شده است.
وی اظهار کرد: برای کنترل ریزگردها، قبل و بعد از وقوع باید اقداماتی انجام داد که نیاز به آموزش دارد.
معاون عمرانی فرمانداری بروجرد بیان کرد: محیط زیست متعلق به همه انسان ها است همه مردم باید حافظ محیط زیست باشند، رمز ماندگاری این مهم حفاظت همه جانبه است.
امیر سرداری افزود: اگر قرار است محیط زیست بقا داشته باشد باید با عقلانیت محیط زیست را برای نسل‌های آینده حفظ کنیم.

ریزگردها عامل بسیاری از بیماری‌ها هستند
رییس مرکز بهداشت و درمان بروجرد گفت: زنجیره پیوسته ای میان انسان‌ها، گیاهان و حیوانات وجود دارد.
شهرام ممدوحی افزود: ریزگردها می‌تواند انواع بیماریهای عفونی را در انسان ایجاد کند.
وی اظهار کرد: ریزگردها سیستم ایمنی بدن را مختل و بیماری ایجاد می کند، آنها مهمانان ناخوانده ای هستند که جای خود را در آسمان بیشتر شهرها و روستاها باز کرده و بیماری‌های مختلفی ایجاد می‌کند.
رییس مرکز بهداشت بروجرد گفت: ریزگردها برای سلامتی اطفال و سالمندان و کسانی که بیماری‌های قلبی و عروقی و ریوی دارند خطرناک است.

لازمه زندگی پایدار حفظ محیط زیست است
معاون جهاد کشاورزی بروجرد گفت: لازمه زندگی پایدار حفظ محیط زیست است، مسائل زیستی و انسانی از مهمترین نکات برای حفظ محیط زیست است.
محمد میراحمدی افزود: فقر پوشش گیاهی نقش مهمی در انتشار ریزگردها دارد، برخی کشاورزان با آتش زدن باقی مانده مزارع کشاورزی باعث آلودگی هوا و خاک می شوند و این موضوع بهره وری زمین های کشاورزی را کاهش می دهد.
وی اظهار کرد: برخی از موجودات زنده خاک که برای کشت و کار مناسب هستند با آتش زدن باقی مانده مزارع از بین می روند، دخالت در طبیعت، اکوسیستم را بر هم می زند.
وی بیان کرد: امروز مشکلات بسیاری از بیماری ها که برای انسان اتفاق می افتد نشانه تخریب محیط زیست و استفاده از مواد شیمیایی برای کشت و کار و پرورش انواع دام است.

فرهنگ سازی در راستای توسعه پایدار راهکار حفظ محیط زیست است

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی بروجرد گفت: استفاده از پلاستیک بلای جان انسان‌ها خواهد شد باید استفاده بی رویه از پلاستیک کنترل شود.
علی آریاپور افزود: ما انسان ها از ۴۰ سال پیش به کره زمین بدهکار هستیم امروز جمعیت کره زمین و توسعه ناپایدار باعث شده بدهکار کره زمین باشیم، کشوری که محیط زیست تخریب شده داشته باشد فقیر است.

وی اظهار کرد: ایران دارای آب و هوا و اقلیم های مختلف دارد لرستان و بروجرد با شرایط زیست محیطی فوق العاده ای روبرو است برای حفظ محیط زیست باید پوشش گیاهی را حفظ کنیم.
وی بیان کرد: تنوع گیاهی و حیات وحش خاص لرستان در دنیا بی نظیر است، سمندر لرستانی و ماهی کور لرستان در جهان وجود ندارد باید تلاش کنیم تا محیط زیست فوق العاده استان لرستان و شهرستان بروجرد را حفظ کنیم.
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد بروجرد گفت: در آموزه های دینی اسلام تخریب محیط زیست حرام است و رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید به این امر تاکید دارند.
آریا پور افزود: مسئله ریزگردها در بسیاری از کشورها وجود دارد، عوامل انسان باعث شده که ریزگردها افزایش داشته باشد.
وی ادامه داد: در کشور ما ۲۲ استان تحت تاثیر ریزگردها است که بیشتر آن منشا خارجی و کشورهای همسایه می باشد.
وی بیان کرد: از دلایل مهم دیگر خشکسالی، تغییرات آب و هوایی، عدم مدیریت صحیح منابع آب، تخریب زیست محیطی تالاب ها، تغییر کاربری غیر اصولی اراضی کشاورزی و رها سازی زمین های کشاورزی و عدم کشت به دلیل کمبود آب از مهمترین عوامل داخلی منشا ریز گردها است.
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد بروجرد گفت: در کشور ما بیشترین عوامل ایجاد ریزگردها خارجی است، بیابانی شدن یکی از اثرات مهم ریز گردها است.

هفته محیط زیست با شعار نهضت ملی کاهش آلودگی پلاستیکی در کشور برگزار می شود

رییس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد گفت: مواد پلاستیکی طبیعت را آلوده و خطر بزرگی برای سلامتی انسان ها و جانداران است.
اصغر بلکی وند افزود: پلاستیک ماده ای است که تجزیه آن سالیان بسیاری طول می کشد و در مدتی که در طبیعت رها می شود مشکلاتی فراوانی برای طبیعت و انسان ها ایجاد می کند.
وی اظهار کرد: ریز گردها در کشور ما به دلایل مختلف ایجاد می‌شود و مهمترین عامل ایجاد ریزگردها نابودی طبیعت و درختان است.

به گزارش خبرنگار ایرنا همایش ریز گردها و عوامل ایجاد آن به مناسبت هفته محیط زیست و با حضور دوستداران محیط زیست، دهیاران برگزار شد.

از ۱۶ نا ۲۲ خرداد ماه هفته محیط زیست نامگذاری شده است.