محمد نوروزی ، خبرنگار بحرالعلوم نیوز ، 19 مهر 1401

رییس اداره امور عشایر بروجرد گفت: به مناسب روز روستا و عشایر و برای جلوگیری از قطع درختان و تخریب محیط زیست تعدادی پنل خورشیدی بین خانوارهای عشایری شهرستان بروجرد توزیع شد.

"نوراله مصطفی نژاد" روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مناطق عشایری "گرین" ، "هفت چشمه" ،" مله تخت" و "سرون" شهرستان بروجرد فاقد برق هستند که به منظور  تامین برق و روشنایی ،  تعدادی پنل خورشیدی بین آنها توزیع شده است.

وی گفت: همانگونه که عشایر به آب آشامیدنی سالم نیاز دارند برق نیز از دیگر اولویت های آنها است که با رساندن انرژی برق به سیاه چادرهای عشایر می توان ضمن پاسخگویی به این نیاز در آنها به حفظ محیط زیست هم کمک کرد.

رییس امور عشایر بروجرد یادآور شد:  این پنل ها قابلیت فرآوری ۱۰۰ وات برق را دارند و می توانند روشنایی حداقل ۱۰ شعله لامپ  کم مصرف، شارژ چراغ قوه و گوشی همراه را تأمین کنند.

مصطفی نژاد  با اشاره به برخی مشکلات آب در مناطق عشایری بروجرد گفت: در پی بازدید میدانی مدیریت آبفای بروجرد از مناطق عشایری شهرستان بروجرد این موافقت حاصل شد تا در ۲ کانون از چشمه های آب در مناطق عشایری خط انتقال آب انجام شود که این اقدام هم اکنون در حال انجام است تا بتوان طی چند ماه آینده امکان دسترسی به آب آشامیدنی سالم برای برخی از مناطق عشایری شهرستان بروجرد فراهم شود.

وی یادآور شد: هم اکنون ۷۰۰ خانوار عشایر شهرستان بروجرد با داشتن ۱۱۰ هزار راس دام سبک و سنگین سالانه یک هزار و ۵۰۰ تن فرآورده گوشتی تولید می کنند.