مجیدرضا نوروزی ، مدیرمسئول و خبرنگار بحرالعلوم نیوز ،  09 آذر 1401

ستاد امر به معروف و نهی از منکر در راستای گشت ارشاد مدیران و مسئولان از اقدام به موقع و وظیفه شناسی استاندار قم در برخورد قانونی با تخلف یک مدیر در عدم حمایت از آمر به معروف و ناهی از منکر و ترک فعل در شعبه بانک، تقدیر کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور؛ در پی انتشار فیلمی در شبکه های اجتماعی از برخورد نامناسب و بی توجهی مسئول یکی از شعب بانک های استان قم به تذکر آمر به معروف و ناهی از منکر نسبت به فردی که در شهر مقدس قم حریم شکنی و کشف حجاب کرده بود، استاندار قم دستور برکناری رئیس متخلف شعبه بانک را صادر کرد.

به دنبال این اقدام انقلابی و قانونمندانه، دکتر سیدمحمد صالح هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور از آقای سیدمحمدتقی شاهچراغی استاندار قم تقدیر کرد.

در این تقدیرنامه با اشاره به اینکه یکی از مهمترین رسالت های مردم و مسئولان نظام، امر به معروف و نهی از منکر مدیران و مسئولان ادارات و سازمان های دولتی است، از اقدام انقلابی و ارزشمند استاندار قم در برخورد قاطع با مدیر متخلف یکی از شعب بانک ملت به دلیل عدم رعایت ضوابط و بی توجهی به قانون و شاخص های عفاف و حجاب ابلاغی از سوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر به دستگاه ها، صمیمانه تشکر شده است.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر ابراز امیدواری کرده که این اقدام، الگویی برای دیگر مدیران دولت انقلابی سیزدهم باشد.

با انتشار فیلم کشف حجاب این فرد و بی تفاوتی مدیر و کارمندان بانک، گزارش ها و در خواست های مکرر مردمی به ستاد امر به معروف و نهی از منکر رسید که بلافاصله موضوع توسط ستاد استان قم از طریق سرپرستی بانک پیگیری و دستور لازم برای برخورد بازدارنده با خاطیان در سریعترین زمان صادر شد.

مطابق با ماده ۹ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، اشخاص حقیقی یا حقوقی حق ندارند در برابر اجرای امر به معروف و نهی از منکر مانع ایجاد کنند و ایجاد هر نوع مانع و مزاحمت که به موجب قانون جرم شناخته شده است، علاوه بر مجازات مقرر، موجب محکومیت به حبس تعزیری یا جزای نقدی می شود.

همچنین اشخاص حقوقی که با سوءاستفاده از قدرت یا اختیارات قانونی و اداری از طرق مختلف مانع اقامه امر به معروف و نهی از منکر شوند؛ علاوه بر محکومیت اداری، حسب مورد به ممنوعیت از یک یا چند فعالیت شغلی یا اجتماعی به طور دائم یا حداکثر برای مدت پنج سال محکوم می شوند.

به گفته آقای احمد حاجی‌زاده معاون سیاسی امنیتی استانداری قم تذکرات لازم مجددا به سرپرستی‌ها و مدیران تمام شعب بانک‌های استان مبنی رعایت قانون عفاف و حجاب داده شده است.

حجت الاسلام علی اصغر گرجی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم در این ارتباط گفت: مدیر هر مجموعه دولتی، مسئولیت حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و اجرای قانون عفاف و حجاب در دستگاه مربوط را دارد و در صورت ترک فعل با مدیر خاطی برخورد می شود.

وی تصریح کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر در اجرای گشت ارشاد مدیران و به خاطر اقدام جهادی و انقلابی در اجرای قانون و طرح عفاف و حجاب ستاد، از آقای شاهچراغی استاندار قم تقدیر و و تشکر می نماید.

حجت الاسلام گرجی در پایان خاطر نشان کرد: ستاد امر به معروف و نهی از منکر در قالب قرارگاه 21 تیر مرحله اول نظارت بر عفاف و حجاب را در دستگاه های دولتی به مرحله اجرا درآورد و مرحله دوم این طرح نیز بزودی آغاز خواهد شد و استان قم هم در اجرای این طرح پیشگام بود.

گفتنی است که شهر مقدس قم، شهر کریمه اهل بیت(س) و مراجع عظام در زمان طاغوت نیز از وجود مظاهر بی حجابی عاری بوده است ولی با دسیسه دشمنان و بی تفاوتی بعضی از مسئولان، متاسفانه حریم شکنی و قبح زدایی و عادی سازی منکرات در شهرهای مذهبی در حال شکل گیری است که لازم است به شهر مقدس قم با نگاه ویژه ای توجه شود.